Inwestycje te pozwolą na wyprodukowanie ekologicznego ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Projekt zakłada budowę silników gazowych ulokowanych w specjalnych kontenerach, które podczas spalania w procesie tzw. kogeneracji wytwarzają jednocześnie energię cieplną oraz energię mechaniczną, która zamieniana jest na energię elektryczną.
27 lipca 2018 całkowite zaćmienie Księżyca!Najpierw Szubin
Obecnie rozpoczynają się prace projektowe, które potrwają do stycznia 2019. Pierwszy będzie gotowy obiekt w Szubinie (wrzesień 2019), następnie w Nakle (sierpień 1920), a na koniec na Osowej Górze (marzec 2022). Koszt całej inwestycji to ok. 29 mln złotych brutto, w tym ponad 20 mln to wkład własny, a 8 mln zł to dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W odleglejszej perspektywie czasowej jest jeszcze budowa podobnych instalacji w Solcu Kuj. i Koronowie.
Odnaleźli i ekshumowali niemieckich żołnierzy we Włókach pod...
Budowa trzech wspomnianych elektrociepłowni pozwoli na wyłączenie ciepłowni węglowych poza sezonem grzewczym, wzajemne wspomaganie w sezonie grzewczym ciepłowni węglowych i elektrociepłowni gazowych, co pozwoli zmniejszyć zużycie węgla, a także wytwarzanie energii elektrycznej na potrzeby własne, a docelowo także sprzedaży nadwyżek.
Czystsze powietrze
Jak powiedział prezes zarządu KPEC Andrzej Baranowski, inwestycja znacząco obniży zużycie energii pochodzącej z węgla kamiennego, co wpłynie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów do atmosfery, a tym samym znacznie poprawi jakość powietrza i będzie istotnym narzędziem do walki ze smogiem.
Każda z trzech nowych elektrociepłowni wytwarzać będzie po 1,5 MW mocy. Pozwoli to pozwoli w skali roku na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 29 527 ton CO2 oraz zmniejszenie zużycia energii pochodzącej z miału węgla kamiennego o 161 500 GJ.
FLESZ - letnie upały, jak reagować w razie udaru słonecznego?
