https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do "žtrójki" wrócą choćby boso

Arleta Szatkowska
Liceum przy Nowogrodzkiej ma długą - uświetnioną wieloma sukcesami - tradycję. Po raz pierwszy w budynku szkoły dzwonek rozbrzmiał w 1920 roku.

Liceum przy Nowogrodzkiej ma długą - uświetnioną wieloma sukcesami - tradycję. Po raz pierwszy w budynku szkoły dzwonek rozbrzmiał w 1920 roku.

<!** Image 2 align=right alt="Image 62793" sub="W III Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Nowogrodzkiej przeszłość łączy się z teraźniejszością / Fot. Archiwum">Dopiero 14 października 1947 roku Kuratorium Pomorskiego Okręgu Szkolnego przekształciło ją w „jedenastolatkę” i przed wejściem pojawił się napis: „Piąta Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Licealnego i Podstawowego im. Adama Mickiewicza”. W ciągu kilku następnych lat szkoła jeszcze kilkakrotnie zmieniała nazwę, by w roku szkolnym 1961/62 otrzymać tę, z którą utożsamiana jest do dziś: III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy.

Nauka od pokoleń

W sali lekcyjnej siedzi 32 uczniów. To pierwszoklasiści. Na pytanie, kto spośród waszych bliskich uczył się w „trójce”, podnosi się kilka rąk. „Tu uczył się mój brat, uczyli się moi rodzice i kształciła babcia” - mówi jedna z uczennic. Nie jest to przypadek odosobniony, bo w innej klasie rozpoczyna edukację nastolatka, której dwie siostry kilka lat wcześniej zdawały maturę w III LO. Z tą szkołą naprawdę trudno się rozstać. Wracają bowiem do niej także jej absolwenci, by np. zasilić grono pedagogiczne. Tu nawet stanowisko woźnego „piastuje się” pokoleniowo. Magia niezwykle urokliwie położonej tuż nad Kanałem Bydgoskim szkoły sprawia, że jej byli uczniowie mówią: „Do „trójki” wrócilibyśmy choćby na boso. Dla nas to były najlepsze lata w życiu”.

<!** reklama left>Co wpływa, że kolejne pokolenia wiążą losy z budą na Okolu? Przez 60 lat zebrało się wiele sukcesów. Przypomnijmy te najważniejsze, bo jubileusz to dobra ku temu okazja. Z ławek III LO wyszli finaliści oraz laureaci konkursów i olimpiad przedmiotowych: geograficznej, języka francuskiego, języka polskiego, filozoficznej, ekologicznej, matematycznej, biologicznej. W organizowanym co roku w Olsztynie konkursie towarzyszącym Ogólnopolskim Spotkaniom Szkół Mickiewiczowskich „trójka” wielokrotnie stawała na podium. Działający przez lata chór pod kierunkiem Ireny Gaszak zdobył wszelkie możliwe nagrody.

„Luno”, „Fruzia” i „Hefajstos”

Można by wyliczać zalety, ale historię szkoły tworzą też osobowości, a tych nie brakowało w sześćdziesięcioletniej tradycji liceum. Coraz młodsze pokolenia „uczą” się o nietuzinkowym nauczycielu wychowania fizycznego Lechu Grabowskim, o anglistce - Jadwidze Kolano, która w okresie PRL-u ubarwiała strojami szarą rzeczywistość. Legendę szkoły tworzą lubiani profesorowie „Hiszpan”, Irena Gaszak, „Luno”, Krystyna Cieślińska, „Hefajstos” (nauczyciel łaciny) czy „Fruzia” (nauczycielka historii) oraz woźny Żurawlew. Lista - oczywiście - jest znacznie dłuższa i nie może w niej zabraknąć nazwiska nieżyjącego już dyrektora Adama Zalewskiego (lata 1954-84). Na jubileuszu 50-lecia powstania szkoły (w 1997) żartem mówił o sobie, że przywieziono go w teczce po wcześniejszym zlustrowaniu i oględzinach. Uważany był zarówno przez absolwentów, jak i znające go grono pedagogiczne, za człowieka wielkiej klasy. Przez 30 lat kierował placówką, razem z nią przebrnął przez zawirowania historii. Po przejściu na emeryturę pozostał przyjacielem i mentorem „trójki”, bo twierdził, że ta szkoła jest jedną jedyną, „jest naszą szkołą”. We wspomnieniach absolwentów liceum jawi się jako szkoła przyjazna, z kadrą nauczycielską - rzetelną i pełną pasji, która pielęgnując tradycję, kształtuje współczesny wizerunek placówki. Tworzy go szereg działań. „Trójka” należy do tych szkół w Bydgoszczy, które jako pierwsze już na początku lat 90. wprowadziły tzw. klasy autorskie (np. klasę o profilu kulturoznawczym, autorem projektu była obecna dyrektor szkoły, mgr Grażyna Dziedzic).

Dziś młodzież kształci się w klasach z innowacjami pedagogicznymi, które pozwalają nie tylko zdać egzamin maturalny i otrzymać indeks na wymarzoną uczelnię, ale rozwinąć zainteresowania i zdobyć nowe umiejętności. Służą temu warsztaty dziennikarskie czy teatralne, zajęcia z prawa lub wycieczki krajoznawczo-turystyczne.

Ekologia, turystyka, teatr...

Dowodem uznania dla działalności placówki, jej otwarcia na świat był wybór liceum do grupy 12 szkół z całej Polski odpowiedzialnych za realizację polsko-amerykańskiego programu edukacyjno-ekologicznego GLOBE. W liceum od wielu lat działa Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne „Pod zdeptanym butem” (opiekun Przemysław Świtalski „Wódź”, znany również jako autor podręczników do geografii, wychowawca laureatów olimpiady geograficznej). Artystyczne pasje młodzież rozwija w ARLETeatrze. Dokonania grupy teatralnej to liczne sukcesy, również na arenie międzynarodowej (m.in. zaproszenie do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Czas teatru”). Dzięki zaangażowaniu nauczyciela informatyki Janusza Białowąsa, w szkole działają dwie pracownie informatyczne, a skomputeryzowana biblioteka pozwala zdobywać wiedzę zgodnie ze standardami XXI wieku.

<!** Image 3 align=right alt="Image 62793" sub="Rok 1967. Klasa 11a, której wychowawczynią była pani Alencynowicz, podczas budowy nowej sali gimnastycznej / Fot. Piotr Deja">Współpraca z Radą Osiedla „Okole” zaowocowała wydawaniem co dwa miesiące lokalnej gazety „Nasze Osiedle”. Jak przystało na szkołę, która pielęgnuje tradycję, w „trójce” działa muzeum. Kustoszem otwartego w 2006 roku Muzeum Kanału Bydgoskiego jest nauczyciel historii, społecznik Sebastian Malinowski. Z jego inicjatywy, m.in., odnowiono dzwon, który wzywał na zajęcia młodzież w początkach XX wieku. Jest on także symbolem przypominającym tragedię (śmierć pomordowanych pracowników placówki), która rozegrała się w pierwszych dniach września 1939 roku na terenie szkoły. Potwierdzeniem rzetelnej pracy nauczycieli, dyrekcji oraz obsługi jest przyznanie w tym roku III Liceum Ogólnokształcącemu Certyfikatu Jakości ISO.

Stare i nowoczesne

W szkole przy ulicy Nowogrodzkiej przeszłość łączy się z teraźniejszością. Na zewnątrz budynek z czerwonej cegły z początku XX wieku, a w środku sale lekcyjne ze sprzętem audiowizualnym, pracownia biologiczna, będąca nowoczesnym centrum przygotowanym do prowadzenia monitoringu środowiska i spotkań naukowych. Nad tym unosi się duch patrona liceum - Adama Mickiewicza, którego oblicze wita przychodzących już przy drzwiach.

Gdzie i kiedy

4Jubileusz 60-lecia istnienia szkoły jest okazją do wspomnień i odświeżenia znajomości. Absolwenci liceum zaproszeni są 20.10. w mury „trójki”. Informacje można uzyskać zaglądając na stronę internetową III LO (www.3lo.home.pl. ) oraz pod numerami telefonów 523223337, 523212560

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski