Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długa kolejka przed młynem

Marek Wojciekiewicz
Przed Zakładami Młynarskimi w Świeciu ustawiła się spora kolejka pojazdów ciężarowych wyładowanych ziarnem z tegorocznych zbiorów.

Przed Zakładami Młynarskimi w Świeciu ustawiła się spora kolejka pojazdów ciężarowych wyładowanych ziarnem z tegorocznych zbiorów.<!** Image 2 align=none alt="Image 195092" sub="Do oczekiwania w długiej kolejce do zakładów młynarskich wielu rolników zdążyło się już przyzwyczaić, choć trudno oprzeć się wrażeniu, że to niepotrzebna strata czasu / fot. Marek Wojciekiewicz">

Kolejki przed świeckim młynem pojawiły się w poniedziałek. Choć żniwa jeszcze w pełni od rana stoi kilkusetmetrowy sznur ciągników i samochodów ciężarowych.

- Dotąd przyjmowaliśmy transporty na bieżąco, kolejki zaczęły się tworzyć od poniedziałku, jednak mamy właśnie szczyt prac polowych i trudno tego uniknąć - tłumaczy Janusz Gerke, prezes Zakładów Młynarskich w Świeciu. - Warto przypomnieć, że oprócz skupu, na potrzeby naszej produkcji przywożone jest do nas ziarno do składowania z terenu całej Polski.

Ceny skupu są nieco wyższe od ubiegłorocznych. Za tonę pszenicy rolnicy otrzymują 950 złotych a za żyto 700.

Nastroje w kolejce raczej stonowane, mimo niezwykle upalnej pogody, kierowcy bez zbytecznej nerwówki czekają na możliwość rozładunku. - Przyjechałem o 7 rano, wygląda, że około 11 będę załatwiony - mówi pan Bartosz, rolnik z okolic Nowego. - Gdyby nie ten upał, dałoby się to łatwo znieść, no ale trudno, taki już nasz los.

W tym roku wielu rolników powiatu świeckiego zmuszonych było do ponownego obsiania pól, które ucierpiały zimą przez silne mrozy i brak dostatecznej pokrywy śnieżnej. W gminie świecie wymarzło w ten sposób ponad 3 tysiące hektarów. Każdy rolnik, który poniósł takie straty, otrzymuje pomoc od gminy w wysokości 100 zł za hektar, ale nie więcej niż 15 tysięcy na gospodarstwo. Do końca sierpnia rolnicy mogą składać też wnioski w Urzędzie Miejskim w Świeciu o zwrot podatku akcyzowego za olej napędowy. Limit zwrotu podatku akcyzowego w tym roku wynosi 81,70 na jeden hektar użytków rolnych. <!** reklama>

- Ceny w skupie, niestety, są wciąż za niskie, dlatego trzeba koniecznie korzystać z wszelkich form pomocy, by produkcja rolna pozwalała jakoś przeżyć - mówi pragnący zachować anonimowość rolnik z Gruczna. - Ceny materiału siewnego i środków ochrony roślin w stosunku do cen skupu płodów rolnych są wciąż za wysokie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!