Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe kursy zawodowe w bydgoskich szkołach szansą na zdobycie nowych kwalifikacji

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Anita Etter
Firmy niemal od ręki zatrudnią fachowców, tyle, że ich brak. Odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy są bezpłatne kwalifikacyjne kursy zawodowe.

- To pozaszkolna forma kształcenia ustawicznego - tłumaczy Magdalena Popielewska, dyrektorka Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. - Takie rozwiązanie wychodzi naprzeciw potrzebom osób dorosłych, podejmujących dalsze kształcenie lub doskonalenie zawodowe w trakcie pracy zawodowej.

Bezpłatne kursy organizowane są przez ponadgimnazjalne szkoły publiczne i placówki prowadzone przez samorząd. - U nas odbywają się już od 4 lat i mamy coraz więcej chętnych. Moim zdaniem, to lepsza forma kształcenia niż szkoły policealne - mówi Joanna Wójt, dyrektorka Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy.

- W tym roku będą trzy grupy, każda po 20 osób. Zajęcia ruszą w połowie września i będą odbywały się w systemie zaocznym, co dwa tygodnie. Poprowadzą je nauczyciele posiadający uprawnienia egzaminatora w danym zawodzie. Kurs na technika rachunkowości trwa dwa lata i pozwala zdobyć aż dwie kwalifikacje. Po pierwszym roku - prowadzenie rachunkowości, po drugim - rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych. To świetna propozycja dla osób, które chcą prowadzić własną firmę. Jednak trzeba pamiętać, że aby zdobyć tytuł technika rachunkowości trzeba mieć wykształcenie średnie. A zatem jeśli ktoś go nie posiada, musi w czasie trwania kursu ukończyć liceum dla dorosłych.

W Bydgoszczy kwalifikacyjne kursy zawodowe są też w Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 i Zespole Szkół nr 1, gdzie kształcą się przyszli fryzjerzy.

„Budowlanka” po raz pierwszy organizuje kurs w zawodzie dekarza. - Poprowadzą go specjaliści, m.in., z Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, z którym współpracujemy. Absolwent takiego kursu może potem wykonywać prace związane z kryciem dachów, ich konserwacją i naprawą oraz montażem urządzeń służących do odprowadzania wody z powierzchni dachów. Na razie mamy 20 chętnych. Być może zgłosiłoby się nieco więcej osób, ale ludzie o takich kursach po prostu nie wiedzą.

W„budowlance” można też zdobyć inną kwalifikację związaną ze sporządzaniem kosztorysów oraz przygotowywaniem dokumentacji przetargowej.

- Darmowe kursy w obu zawodach rozpoczną się w październiku. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc, więc zapraszamy - mówi Magdalena Popielewska, dyrektorka szkoły.

Kto może być uczestnikiem kwalifikacyjnych kursów zawodowych? - Podstawowy warunek to ukończone 18 lat. Zgłaszać się mogą absolwenci gimnazjum, 8-letnich szkół podstawowych, studenci czy absolwenci szkół wyższych - wyjaśnia Magdalena Popielewska.

- Tą drogą mogą podążyć , oczywiście, wszyscy, którzy ukończyli szkołę zawodową, technikum czy liceum ogólnokształcące. Po ukończeniu kursu zawodowego będą mogli uzupełnić swoje CV o nowe kwalifikacje. Jest to droga wyraźnie krótsza niż „szkolna”. Liczba godzin na kursach obejmuje bowiem 65 proc. godzin w kształceniu szkolnym.

Ustawodawca uznał bowiem, że osoby dorosłe decydujące się na uzupełnienie kompetencji mają pewną wiedzę ogólną, nierzadko już pewne doświadczenie zawodowe, więc nie muszą przechodzić pełnej ścieżki kształcenia. Uzupełniają jedynie braki w kształceniu teoretycznym i praktycznym, także z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość.

Na koniec kursu każdy otrzymuje zaświadczenie o jego ukończeniu. To umożliwia mu przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji. Egzaminy przeprowadzane są przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Gdańsku. Jeśli ktoś zda egzamin, dostaje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w danym zawodzie, co daje mu uprawnienia państwowe do wykonywania zawodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!