Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dalsze losy sędziego są nieznane

Kamila Czechowska
Tadeusz Pietrykowski urodził się w Gorzycach 14 października 1895 roku. Po przeprowadzce do Kcyni, uczęszczał do tutejszej szkoły, a potem uczył się w gimnazjum w Nakle.

Tadeusz Pietrykowski urodził się w Gorzycach 14 października 1895 roku. Po przeprowadzce do Kcyni, uczęszczał do tutejszej szkoły, a potem uczył się w gimnazjum w Nakle.

<!** Image 2 align=right alt="Image 84969" sub="Tadeusz Pietrykowski (czwarty z lewej) w gronie członków Towarzystwa Powstańców i Wojaków im. Cedrowa w Kcyni
/ Fot. Z publikacji „Z przeszłości Kcyni z okazji 666 rocznicy założenia miasta”
">W 1916 r. uzyskał świadectwo dojrzałości. Należał do Towarzystwa im. Tomasza Zana, które było wyrazem buntu młodzieży polskiej przeciw germanizacji i ograniczaniu kultury polskiej. Wcielony do armii niemieckiej, do rodzinnego domu w Kcyni wrócił 17 grudnia 1918 r.

Walki w sylwestrową noc

Brał czynny udział w wyzwoleniu miasta w noc sylwestrową z 1918 na 1919 r. Po utworzeniu Kompanii Kcyńskiej wstąpił w jej szeregi. Rozkazem dowódcy odcinka IV frontu północnego, mianowany został komendantem Kcyni. W lutym 1919 r. awansował na stopień kaprala, a w kwietniu mianowano go najpierw adiutantem baonu kcyńskiego, a następnie 1. batalionu 9. pułku strzelców wielkopolskich. Po awansie na sierżanta skierowano go na kurs oficerski. W 1920 r. już jako podporucznik - żołnierz 67. pułku piechoty skierowany został na front litewsko-białoruski. Podczas walk został ranny w ramię. Służbę w wojsku zakończył jako pułkownik w kwietniu 1921 r.

Studia po wojsku

<!** reklama>Po zakończeniu kariery w wojsku, podjął studia. Nie wrócił już do filozofii, której ukończenie przerwało mu wcielenie do niemieckiego wojska. Studia prawnicze rozpoczął na Uniwersytecie Poznańskim, po których w 1926 r. przeniósł się do Torunia, gdzie został mianowany sędzią w Sądzie Grodzkim, następnie w Sądzie Powiatowym, a później w Okręgowym. W 1937 r. został wiceprezesem Sądu Okregowego w Katowiacach, a następnie do 1939 r. jego prezesem.

Po powrocie z wojska wstąpił w szeregi Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Kcyni. Zaangażował się także w akcję budowy pomnika poświęconego powstańcom poległym w walce o Kcynie. Był skarbnikiem toruńskiego Towarzystwa Bibliofilów im. Joachima Lelewela, wstąpił do Toruńskiego Towarzystwa Naukowego, aktywnie działał jako prezes w Kole Związku Oficerów Rezerwy. Zaangażował się w działalność Towarzystwa do Badań Historii Ruchu Niepodległościowego na Pomorzu. Na Śląsku działał w środowiskach bibliofilskich i naukowych. Odznaczony został Krzyżem Walecznych i Medalem Niepodległości. Był autorem wielu publikacji książkowych i artykułów.

Po wybuchu II wojny światowej Tadeusz Pietrykowski kierował ewakuacją sądu na wschód. Po dotarciu do Tarnopola został aresztowany i pobity przez żołnierzy Armii Czerwonej. Dalsze losy Tadeusza Pietrykowskiego są nieznane. Najprawdopodobniej został zamordowany przez NKWD wiosną 1940 roku.

Autorka jest dyrektorką Muzeum Ziemi Szubińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!