[break]
Niedawno podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa antysmogowa daje prawo sejmikom województwa na wprowadzenie zakazu palenia węglem w większych miastach. Ochoczo skorzystała z tego Małopolska, bo w Krakowie już teraz trudno oddychać. Sejmik naszego województwa... dopiero rozpoczął prace nad ewentualnymi zmianami w prawie.
Problem polega na tym, że - przynajmniej w Bydgoszczy - jakość powietrza z roku na rok się pogarsza - zwłaszcza gdy zaczyna się sezon grzewczy. Wtedy - głównie w starych domkach jednorodzinnych i kamienicach w centrum miasta - zaczyna się palenie śmieciami.
- Bydgoszczanie są czujni, od początku października mieliśmy już około czterdziestu zgłoszeń dotyczących tego, że sąsiad pali plastik czy inne szkodliwe rzeczy - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskiej straży miejskiej. - Wlepiono nawet jeden mandat.
Największym kłopotem dla bydgoskiego powietrza jest pył PM 10, efekt palenia w piecach. To on powoduje, że możemy mieć kłopoty z oddychaniem. Stężenie pyłu w mieście kontrolują trzy stacje pomiarowe: jedna przy ul. Warszawskiej i dwie na placu Poznańskim. Dane płynące z pomiarów są przerażające. Od początku tego roku do 8 listopada przy Warszawskiej do dobowego przekroczenia norm pyłu w powietrzu doszło 42 razy. Na placu Poznańskim jest gorzej - jedna stacja wykazała aż 64 przekroczenia, druga - 45. Przez cały miniony rok przy Warszawskiej były w sumie 74 przekroczenia, na Poznańskim - aż 104.
Ratusz zapewnia, że walczy o czystą atmosferę z całych sił. Bydgoszcz dwukrotnie wzięła udział w rządowych programach KAWKA I i II. W tym ostatnim ponad 8 mln zł poszło na likwidację pieców i kotłów opalanych węglem w 19 gminnych budynkach w Śródmieściu. Do tego trzeba doliczyć trzy prywatne kamienice.
PRZECZYTAJ:Ustawa to nie jest przymus
Czy Bydgoszcz weźmie udział w rozdaniu KAWKA III? Już czas na składanie wniosków. - Nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja o udziale w programie, więc nie są prowadzone działania w tym zakresie - mówi Magdalena Marszałek, rzecznik Administracji Domów Miejskich. - Wstępnie jednak typujemy budynki, a jeżeli okaże się, że program będzie realizowany, niezwłocznie przystąpimy do prac projektowych.
Dziś na Rynku o godz. 13 Fundacja Arka organizuje happening poświęcony walce o czystość powietrza. Szymon Kułakowski, koordynator akcji, podkreśla: - Raport Komisji Europejskiej informuje, iż co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 45 tys. Polaków.