[break]
Jak podkreśla goszczący wczoraj w Bydgoszczy Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Płacy i Polityki Społecznej, jednymi z głównych celów tego programu jest powstrzymanie negatywnych tendencji demograficznych - dramatycznie spadającej liczby urodzeń w Polsce, a także wsparcia dla rodzin wielodzietnych. Dlatego też ścieżka legislacyjna przeprowadzona została w takim szybkim tempie. Teraz natomiast realizację programu przejmą samorządy, zadaniem których będzie zebranie wniosków, ich weryfikacja i wypłata świadczeń.
Kiedy zadziała system?
Jednym z problemów, które zgłaszają samorządy, to niedziałający system informatyczny do obsługi „500 plus”. Jak zapewnił wczoraj wiceminister Marcin Zieleniecki program ma być gotowy do 23 marca. - Samorządy będą miały tydzień, aby się przygotować - powiedział.
Jak gminy zamierzają zorganizować swoją pracę od 1 kwietnia? Wiadomo, że w pierwszych dniach zainteresowanie będzie największe. W dużej mierze zależy to od tego, czy są to gminy miejskie czy wiejskie. Samorządy w województwie kujawsko-pomorskim planują, między innymi, wydłużyć czas pracy i to nawet do godziny 20, pracować także w soboty, zwiększyć liczbę punktów, w których będzie można składać wnioski. Można je tworzyć na przykład w szkołach. Jest to szczególnie ważne w mniejszych miejscowościach.
W naszym województwie 127 gmin zgłosiło, że zamierza zwiększyć liczbę pracowników. W sumie zatrudniono dodatkowo do obsługi programu 288 osób. W 112 gminach natomiast przygotowano nowe pomieszczenia.
Ministerstwo zadowolone
- Programem w całym kraju objętych zostanie około 2,7 miliona rodzin, spełniających warunki. Jest to zatem ogromne przedsięwzięcie - podkreśla wiceminister Marcin Zieleniecki. - Samorządy miały pełną swobodę w przygotowaniu się do realizacji programu „500 plus” i zrobiły to w różny sposób, nie tylko poprzez zwiększenie zatrudnienia do jego obsługi. Oceniamy je bardzo pozytywnie.
Rząd ze swojej strony przeprowadził szkolenia osób odpowiedzialnych w gminach za obsługę programu. Podpisano też umowę intencyjną z 18 bankami o współpracy w zakresie składania wniosków.
W tym roku na realizację programu do naszego województwa trafi 900 milionów złotych.
Potrzebna jest edukacja
- Najważniejszą sprawą jest dotarcie z informacją o warunkach nabycia prawa do świadczenia wychowawczego oraz udzielenie wszelkiej pomocy w wypełnieniu wniosków. Mamy świadomość, że większość osób będzie jednak składać je w formie papierowej, a nie elektronicznej. Formularz liczy aż 14 stron, a zatem taka pomoc na pewno będzie potrzebna, Zachęcamy, oczywiście, aby składać wnioski w formie elektronicznej - mówi wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
W Urzędzie Wojewódzkim czynna jest bezpłatna infolinia. Telefonując pod numer 0800 500 112 można uzyskać wszelkie informacje na temat warunków uzyskania świadczenia wychowawczego. - Edukacja dotycząca programu jest konieczna. Zamierzamy współpracować z samorządami, organizując spotkania z mieszkańcami. O terminach niedługo poinformujemy. W gminach będą rozwieszane komunikaty, billboardy. W Bydgoszczy, na przykład, formularze z wnioskami trafią do szkół podstawowych i gimnazjów, aby dzieci rozdały je rodzicom - mówi Mikołaj Bogdanowicz.