Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy powstanie związek bydgoskich uczelni? [ANALIZA]

Redakcja
Korzyścią utworzenia związku bydgoskich uczelni byłaby możliwość prowadzenia interdyscyplinarnego kształcenia
Korzyścią utworzenia związku bydgoskich uczelni byłaby możliwość prowadzenia interdyscyplinarnego kształcenia Jarosław Pruss
Trzy uniwersytety - UKW, UTP oraz Uniwersytet Medyczny, oczywiście, o ile zostanie powołany sejmową ustawą, miałyby utworzyć związek bydgoskich uczelni. Taką możliwość stwarza Prawo o szkolnictwie wyższym. Czy są tym zainteresowane?

[break]
Utworzenie związku uczelni umożliwiają zmiany w ustawie - Prawo o szkolnictwie wyższym, wprowadzone 1 października 2014 roku. Z zapisów artykułu 28 ustawy skorzystały, jako pierwsze w Polsce, trzy krakowskie uczelnie - Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Rolniczy, które w maju ubiegłego roku zawarły porozumienie o formalnej współpracy, powołując nowy podmiot InnoTechKrak.

- W tym przypadku nie jest potrzebna ustawa, decyzja o utworzeniu związku pozostaje w gestii ministra szkolnictwa wyższego - tłumaczy poseł Zbigniew Pawłowicz, inicjator powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, który również miałby wejść w skład związku. - To jest nasz cel. Trudno sobie wyobrazić, żeby o kreowaniu rozwoju uczelni mającej siedzibę w Bydgoszczy, decydowano w innym mieście - dodaje.

Postawienie na rozwój

Zasady współpracy, tryb powoływania organów, zasady funkcjonowania związku uczelni, jego finansowanie określa statut. Zapisy ustawy pozwalają uczelniom, między innymi, na prowadzenie wspólnych badań i inwestycji, dzielenie kadry naukowo-dydaktycznej czy wprowadzanie jednolitych standardów zarządzania. Mogą powstawać wspólne centra badawcze i laboratoria, łatwiej będzie można uzyskać granty na badania naukowe. Taka współpraca uczelni pozwoli także na wzbogacenie oferty dydaktycznej.

Samodzielność i autonomia

Związek bydgoskich uczelni tworzyłoby w sumie 18 wydziałów - siedem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, osiem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i trzy przyszłego Uniwersytetu Medycznego.

Nie chodzi o połączenie, ale utworzenie związku bydgoskich uczelni. A to jest zupełnie coś innego. - Zbigniew Pawłowicz

- To ogromny potencjał, dzięki temu uczelnie mogłyby się szybciej rozwijać. Podkreślam, przy zachowaniu ich samodzielności i autonomii. Nie chodzi o powrót do planów, które pojawiły się kilkanaście lat temu o połączeniu bydgoskich uczelni czy stworzeniu jakiejś federacji. To jest coś innego, zupełnie nowa jakość - mówi Zbigniew Pawłowicz.

Jego zdaniem, korzyści dla wszystkich uczelni byłyby ogromne. Przede wszystkim pozwoliłoby to na optymalne wykorzystanie infrastruktury, umożliwiłoby także wypracowanie wspólnej strategii rozwoju, co przy rosnącej konkurencji na rynku akademickim ma ogromne znaczenie, oraz efektywniejsze zarządzanie.

Warto, a nawet trzeba rozmawiać

Zwolennikiem takiej formy współpracy pomiędzy uczelniami jest prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, który zresztą już zapowiedział, że wspierać będzie te placówki, które do związku wejdą. - Rozmawialiśmy z panem prezydentem z różnymi osobami związanymi ze środowiskiem akademickim. Wszyscy ten pomysł oceniają pozytywnie. Wrócimy do tego tematu po wyborach rektorów na UKW i UTP - mówi Zbigniew Pawłowicz.

Co o utworzeniu takiego związku sądzą kandydaci na rektorów obu bydgoskich uczelni?

- Są dwie formy takiej konsolidacji - instytucjonalna i funkcjonalna. Instytucjonalna to poważna sprawa, bo chodzi tu o niezawisłość uczelni, ale funkcjonalna, czyli współpraca w zakresie, na przykład prowadzenia wspólnych badań, jest nie tylko godna rozważenia, ale wręcz potrzebna. Potrzebna jest interdyscyplinarna oferta kształcenia - uważa prof. Adam Podhorecki, dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UTP, jeden z trzech kandydatów na rektora uniwersytetu.

- Po to są zapisy ustawy, żeby z nich korzystać, chociaż, z drugiej strony może zastanawiać, że jak dotąd tylko trzy uczelnie zdecydowały się utworzyć taki związek - mówi prof. Jacek Woźny, dziekan Wydziału Humanistycznego UKW, kandydat na rektora uczelni. - Może nie natychmiast, ale na pewno nie tylko warto, ale należy o takim związku bydgoskich uczelni porozmawiać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!