https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy po przejęciu czynszów komunalnych przez miasto ADM remontuje mniej niż zwykle?

Wojciech Mąka
Kamienica Mickiewicza 20Mickiewicza 20
Kamienica Mickiewicza 20Mickiewicza 20 Jacek Smarz
Ratusz i ADM mają kłopot z dużymi mieszkaniami komunalnymi. Nikt nie chce ich przyjąć, bo są drogie w utrzymaniu, a wynająć na wolnym rynku ich nie można. Dlatego prawie 100 lokali stoi pustych.

Administracja Domów Miejskich ma w swoich zasobach duże, liczące powyżej 80 mkw. powierzchni mieszkania, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Zwrócił na to uwagę Stefan Pastuszewski, bydgoski radny niezależny, który zaczął zastanawiać się, czy tych mieszkań zwyczajnie ADM nie może wynająć na wolnym rynku.
[break]

Pytanie trafiło na biurko Grażyny Ciemniak, zastępcy prezydenta miasta. Ta w odpowiedzi przyznała, że lokale te stanowią duży problem, zwróciła jednak uwagę, że obowiązująca obecnie uchwała Rady Miasta dopuszcza wynajmowanie ich jedynie na normalnych zasadach, jak wszystkich innych komunalnych. Osoby o niskich dochodach ich nie chcą, bo nie dają rady takich mieszkań utrzymać. Zastępca prezydenta zapowiedziała jednak rozwiązanie problemu.

- W zasobach są 93 wolne lokale o powierzchni powyżej 80 mkw., które rzeczywiście trudno jest zasiedlić z uwagi na wysokie koszty utrzymania - mówi Magdalena Marszałek z ADM.

Jakie jest więc wyjście?

Kilka z nich jest jeszcze zamieszkałych, ale lokatorzy dostaną inne, mniejsze mieszkania. Procedury już trwają.
- Względem kilku, w których technicznie jest to możliwe, są plany remontowe, zmierzające do podziału na mniejsze - zapowiada Magdalena Marszałek. - Pozostałe najprawdopodobniej, zgodnie z wolą właściciela, czyli miasta, docelowo zostaną sprzedane. Procedura związana ze sprzedażą niejednokrotnie jest długa, gdyż lokal musi być samodzielny z uregulowanym stanem prawnym, przeprowadzoną inwentaryzacją oraz wyceną.
W tym roku spółka zaplanowała przygotowanie dokumentacji sprzedażowej dla 25 takich mieszkań, z czego 10 trafiło już do ratusza - to on będzie organizował przetargi. Kończy się przygotowywanie dokumentacji trzech innych mieszkań.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia czynsze za mieszkania komunalne trafiają nie do ADM, ale do kasy miasta, bo to ono jest właścicielem mieszkań. Czy w związku z tym ADM przeprowadzi mniej remontów?
Magdalena Marszałek uspokaja: - Zmiana ta nie ma wpływu na plany remontowe spółki, która zarówno na ten rok, jak i na kolejne lata, zakłada wykonanie prac za ok. 10 mln rocznie.

W tym roku ADM zamierza wymienić m.in. 44 dachy, 400 okien, wyremontować 60 pustostanów, odnowić 4 elewacje i przygotować dokumentacje techniczne różnych instalacji wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
agada
Żal wszystkich kamienic zarządzanych przez ADM. Kamienica, to taka stara kobieta potrzebująca pielęgnacji i troski, aby być piękną i zachwycać.Mieszkania komunalne w kamienicach, to porażka. Ratunkiem dla tych 93 mieszkań nie będzie ich podział na mniejsze, lecz sprzedaż ludziom którzy o nie zadbają. Sama chętnie zamieszkałabym w takim mieszkaniu ( i dbałabym o nie) ,tylko nie spełniam warunków.
Skoro spora część kamienic jest własnością miasta, to znaczy, że Bydgoszcz kiepsko dba o swoją własność.
a
antybajarka
Jeżeli Ciemniak obiecała ,uspakajała ,to znaczy ,że tradycyjnie nic z tego nie będzie?
T
To ja
Ja przyznam, że mam 2m wzrostu i długie nogi, duuużo spaceruje, ale nie widziałem, żeby ADM kiedykolwiek remontowało zaniedbane kamienice....żeby kiedykolwiek na budynkach były postawione rusztowania...
s
sorry, ale
Znów w tej naszej POlsce kolejny absurd?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski