O wynikach postępowania przetargowego jako pierwszy poinformował bydgoski oddział „Gazety Wyborczej”. W przetargu złożono trzy oferty – dwie z branży gastronomicznej oraz jedna z handlowej (sklep z odzieżą). Wybrano pierwszą opcję. Lokal gastronomiczny przy Gdańskiej otworzy firma Dworcowa 73.
– Przyszły potencjalny najemca, zgodnie z procedurą, został już poinformowany o wyniku przetargu. Zawarcie umowy powinno nastąpić na przełomie stycznia i lutego br. Wybrany wykonawca ma cztery miesiące na rozpoczęcie działalności. Od tego momentu zainteresowany będzie miał cztery miesiące na rozpoczęcie działalności – informuje Magdalena Marszałek, rzeczniczka prasowa Administracji Domów Miejskich.
Jak dodaje, z doświadczenia wiadomo, że tak duża inwestycja, dodatkowo związana ze zmianą sposobu użytkowania lokalu, wydłuża czas. – Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie, to jeszcze w tym roku jest szansa na pojawienie się nowego i ciekawego miejsca w samym centrum naszego miasta – stwierdza.
Spółka Dworcowa 73 działa głównie na rynku nieruchomości. Zajmuje się także m.in. projektami budowlanymi, handlem, a także gastronomią. Prezesem firmy jest Klaudia Szefs-Nasalska, która parę lat temu prowadziła przy ul. Dworcowej 96 bistro „Przepis”. Na razie o samym pomyśle na lokal niewiele wiadomo. W pierwszej kolejności nowi wynajmujący skupią się na dostosowaniu przestrzeni, która przez laty była księgarnią, do nowej funkcji.
Lokal z historią
Ostatni raz zakupy w księgarni przy ul. Gdańskiej można było zrobić 29 października 2024 r. Księgarnia sieci BookBook rozpoczęła działalność w Bydgoszczy w październiku 2018 roku. Wcześniej również można było tu kupić książki. Przez lata działał tu Matras.
– To duża strata dla Śródmieścia i kolejne osłabienie ulicy, która kiedyś słynęła z handlu. Mimo że BookBook należał do sieci, to pracowały tu księgarki o wieloletnim doświadczeniu, o których od wejścia było wiadomo, że kochają książki – pisała w październiku Anna Perlik-Piątkowska na profilu Bydgoszcz – Okruchy Przeszłości.
Przypominała, że wnętrze zaprojektował Stanisław Lejkowski, który pod koniec 2024 roku odsłonił swój autograf na ul. Długiej. W tym samym budynku w międzywojniu księgarnię założyli i prowadzili Kazimierz i Władysław Bażańscy. Księgarnia i Skład Nut Braci Bażańskich cieszył się dużą popularnością.
Kamienicę przy Gdańskiej 17, na rogu z Pomorską, wzniesiono w 1852 roku z inicjatywy rentiera Alexandra Wilhelma Timmawedług projektu budowniczego B. Brinkmanna. Gdy powstawała, należała do największych kamienic przy ulicy Gdańskiej. Budynek obecny wygląd zawdzięcza przebudowie, do której doszło w 1910 roku. Jej charakterystycznym elementem są dwie wieżyczki flankujące południową elewację wychodzącą na skrzyżowanie Gdańska-Pomorska-Dworcowa.
