Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy pacjenci bydgoskich szpitali mogą liczyć na specjalne diety?

Redakcja
W kuchni  szpitala im. Biziela codziennie przygotowuje się około 30-40 posiłków indywidualnych
W kuchni szpitala im. Biziela codziennie przygotowuje się około 30-40 posiłków indywidualnych Dariusz Bloch
Szpitalne jedzenie wywołuje wiele kontrowersji. Pacjenci skarżą się na skromniutkie porcje i na niedostosowane do ich chorób diety.

[break]
- Miałam operację usunięcia wyrostka robaczkowego. Dietetyczka, zresztą bardzo sympatyczna pani, powiedziała, że muszę być na ścisłej diecie. Na drugi dzień dostałam tylko rozwodnioną zupę, ale to nic dziwnego. Następnego dnia jednak podano mi pomidora w skórce, pół serka topionego, kawałek chleba i masło. Ten pomidor, moim zdaniem, raczej się nie mieści w ścisłej diecie. Gdybym go zjadła, to mogłoby to różnie wyglądać - opowiada nam pacjentka jednego ze szpitali.

Z dietą do łóżka pacjenta

Jak zatem w bydgoskich lecznicach przygotowywane są posiłki dla chorych z zaleconą specjalną dietą? Czy uwzględniają stan zdrowia pacjentów?

- Generalnie mamy opracowanych 30 różnego rodzaju diet dla pacjentów dorosłych i tyle samo dla dzieci. Dodatkowo realizujemy wszelkie zalecenia lekarzy, dotyczące indywidualnych diet, nawet dla pojedynczego pacjenta. Są one zalecane przez lekarza, dostosowane do stanu zdrowia osób chorych. Wiadomo, że inna musi dieta przed operacją, inna po zabiegu. Ich opracowaniem zajmują się dietetycy i są one na bieżąco weryfikowane - w zależności od stanu zdrowia i fazy leczenia pacjenta - zapewnia Marta Laska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy.

PRZECZYTAJ:Szpitalne menu

„Jurasz” podobnie zresztą, jak większość bydgoskich szpitali (chociaż nie wszystkie), korzysta z własnej kuchni. - Nie mamy cateringu. Wszystkie posiłki, także te dla pacjentów ze specjalną dietą, przygotowujemy we własnym zakresie - dodaje Marta Laska.

Weganin w szpitalu

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Biziela na specjalną dietę mogą liczyć, na przykład, wegetarianie czy weganie.

- Dziennie wydaje się około 30-40 posiłków z indywidualną dietą. W naszej kuchni jest zatrudniona osoba, która zajmuje się przygotowaniem takich zestawów posiłków - mówi rzeczniczka lecznicy Kamila Wiecińska.

Dieta cukrzycowa w kilku wariantach, lekkostrawna, lekko mielona, trzustkowa, wysokobiałkowa, niskobiałkowa - to tylko mała część tego, na co mogą liczyć chorzy w „Bizielu”.

- We wszystkich oddziałach są dietetycy, którzy opracowują posiłki dla pacjentów ze szczególnymi wymaganiami żywieniowymi - zapewnia Kamila Wiecińska. Specjalnej diety, ze względu na specyfikę leczenia, wymagają pacjenci alergologii i reumatologii. - Pacjenci mogą być uczuleni na różne produkty, ich dobór jest zatem bardzo ważny. Chodzi również o to, aby nie eliminować działania leków. Zdarza się, że na specjalną dietę dobieraną indywidualnie składa się 4-5 produktów - tłumaczy Kamila Wiecińska.

Sporadycznie papka i kisiel

W Szpitalu Miejskim posiłki przygotowywane są przez firmę zewnętrzną w kuchni na terenie lecznicy. Diety opracowywane są przez dietetyka firmy, a zatwierdzane przez dietetyka szpitala. - Pacjenci otrzymują posiłki w ramach diety podstawowej, łatwostrawnej, z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów, z ograniczeniem tłuszczu, diety płynnej. W pojedynczych przypadkach serwowane są kleiki, papki, kisiele, posiłki według diety bogatobiałkowej lub niskobiałkowej. Sporadycznie podawane są pacjentom posiłki wegetariańskie, bezglutenowe - mówi Katarzyna Pietraszak, rzeczniczka szpitala.

Dodatkowo dla pacjentów na dietach z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów, bogatobiałkowej oraz płynnej dodatkowo podawane jest drugie śniadanie i podwieczorek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!