Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy nadajesz się na strażaka? Lista wymagań przy rekrutacji do Państwowej Straży Pożarnej

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Przed przyjęciem do służby w Państwowej Straży Pożarnej konieczne jest zaliczenie testu sprawności fizycznej
Przed przyjęciem do służby w Państwowej Straży Pożarnej konieczne jest zaliczenie testu sprawności fizycznej Archiwum Polska Press
Przed przyjęciem do służby w Państwowej Straży Pożarnej konieczne jest zaliczenie testu sprawności fizycznej. Sprawdzian ten obejmuje między innymi podciąganie się na drążku, rzut piłką lekarską, biegi. W niektórych przypadkach konieczne może być zdawanie testu z umiejętności pływackich i lęku przed wysokością.

Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus.

od 16 lat

Nabór do szkół pożarniczych odbywa się poprzez egzaminy wstępne, na które składa się część teoretyczna i część praktyczna – test sprawnościowy. Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić obywatel polski, niekarany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia tej służby.

Postępowanie kwalifikacyjne kandydatów na strażaków w Państwowej Straży Pożarnej składa się z kilku etapów:

  1. ocena złożonych dokumentów związanych z postępowaniem kwalifikacyjnym;
  2. test sprawności fizycznej;
  3. rozmowa kwalifikacyjna;
  4. ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej.

Szczegółowe zasady przyjęcia do służby w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 23 września 2021 roku. Według tego dokumentu test sprawności fizycznej dla kandydatów na stanowiska związane z bezpośrednim udziałem w działaniach ratowniczo‑gaśniczych obejmuje: podciąganie się na drążku, bieg po kopercie i próbę wydolnościową. Test sprawności fizycznej dla kandydatów na pozostałe stanowiska służbowe obejmuje: dla kobiet - rzut piłką lekarską, bieg po kopercie, próbę wydolnościową; dla mężczyzn - podciąganie się na drążku, bieg po kopercie i próbę wydolnościową.

Próba wydolnościowa polega na bieganiu między dwoma oddalonymi od siebie liniami w określonym, stale rosnącym tempie. Pociąganie się na drążku może być wykonywane z nachwytem lub podchwytem. Bieg po kopercie to pokonanie trasy wyznaczonej na polu prostokąta z ustawionymi tyczkami - trzeba biec w wyznaczonym kierunku omijając tyczki od strony zewnętrznej. Tyczek nie można dotykać. Liczy się czas przebiegnięcia trasy.

Jeśli staramy się o przyjęcie na stanowisko wymagające szczególnych predyspozycji i umiejętności, konieczne będzie zaliczenie dodatkowych procedur kwalifikacyjnych, taki jak: test wiedzy, test kompetencyjny, sprawdzian lęku wysokości (akrofobia) oraz sprawdzian z pływania.

Więcej informacji o testach sprawnościowych dla przyszłych strażaków - sprawdź w galerii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo