Na naradzie w Ministerstwie Infrastruktury marszałek województwa Piotr Całbecki ponownie przedstawił propozycję dokapitalizowania spółki przez wykupienie akcji przez miasta Bydgoszcz i Toruń, aby znaleźć pieniądze na bieżącą działalność lotniska i inwestycje dla jego rozwoju.
PRZECZYTAJ:Upadłość wciąż wisi nad bydgoskim lotniskiem
- Miasto Toruń nie może tego zrobić bez zgody dotychczasowych akcjonariuszy, czyli Bydgoszczy i Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” - mówił Piotr Całbecki.
Prezydent Torunia Michał Zaleski podtrzymał z kolei w Warszawie swoją deklarację udziału Torunia w spółce kwotą 5 mln złotych i zmianie jego nazwy przez dodanie do dotychczasowej członu „Toruń”. Być może jednak ministerstwo wyciągnie asa z rękawa i pomoże bydgoskiemu lotnisku.
- Wiceminister Szmit zadeklarował sprawdzenie możliwości ewentualnego zaangażowania innych podmiotów państwowych w pomoc dla Portu Lotniczego Bydgoszcz - powiedział Michał Sztybel, dyrektor Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy. Czy oznaczać to będzie, że ministerstwo znajdzie dodatkowe pieniądze z państwowej kiesy na funkcjonowanie Portu Lotniczego?
- Wprawdzie nie wypracowano mechanizmów, które rozwiążą obecną sytuację, ale wierzę, że dalszy dialog między akcjonariuszami przybliży nas do kompromisu - powiedział Tomasz Moraczewski, prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz. - Trzeba też pamiętać, że porty lotnicze obsługujące do 700 tys. pasażerów rocznie niejako z definicji wymagają wsparcia finansowego. Samo utrzymanie infrastruktury, odpowiedniego poziomu obsługi, parku maszyn, drogi startowej i dróg kołowania to w przypadku naszego portu lotniczego kilkanaście milionów rocznie.
Jednak w trakcie spotkania pojawiły się także dobre wiadomości.
- Podczas spotkania wiceminister Szmit zadeklarował wsparcie finansowe dla poprawy infrastruktury lotniska - powiedział marszałek Piotr Całbecki. - Była mowa o budowie między Bydgoszczą i Toruniem drogi S10, budowie S5 oraz nowej linii kolejowej prowadzącej do lotniska. To jest bardzo istotne, gdyż dobra infrastruktura drogowa i kolejowa, prowadząca do lotniska, zdecydowanie może zwiększyć liczbę pasażerów, przewijających się przez bydgoski port lotniczy.
