Zdaniem ekspertów, czwarta fala koronawirusa dotrze do Polski wczesną jesienią, prawdopodobnie na przełomie sierpnia i września. Nie oznacza to jednak, że w tym samym momencie wirus zaatakuje wszystkie państwa europejskie. Wygląda bowiem na to, że Europa Zachodnia już zaczyna mierzyć się z czwartą falą zakażeń koronawirusem.
We wtorek 6 lipca podano, że w ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii zdiagnozowano 14,1 tys. zakażeń koronawirusem. To największy wynik od lutego bieżącego roku.
Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii, gdzie tego samego dnia poinformowano o ponad 28,7 tys. zakażeń. Ostatni raz tak wysoki wynik zanotowano na Wyspach pod koniec stycznia. Tendencja w obu krajach jest wzrostowa.
Wzrosty, choć – przynajmniej na razie – dużo mniejsze, widać też m.in. w Portugalii.
100 tys. zakażeń dziennie?
Co gorsza, prognozy ekspertów sugerują, że czwarta fala może być silniejsza, niż poprzednia. W szczycie zimowej fali w Wielkiej Brytanii notowano ponad 60 tys. zakażeń koronawirusem dziennie. Teraz, zdaniem brytyjskiego ministra zdrowia Sajida Javida, przewidywania mówią o nawet 100 tys. zakażeń w ciągu jednej doby.
Brytyjskie media zwracają uwagę na pocieszający fakt – gwałtowny wzrost liczby zakażeń nie przekłada się na równie gwałtowny wzrost liczby hospitalizacji i zgonów. Ma to być efekt zaszczepienia ponad 60 proc. dorosłych obywateli Wielkiej Brytanii.
Wariant Delta kontra szczepionka
Niepokojący wzrost zakażeń koronawirusem odnotowano w ostatnim czasie również w Izraelu, co rodzi u niektórych obawy, że szczepionki nie były dość skuteczne wobec wariantu Delta.
Zdaniem lokalnych ekspertów, rosnące przypadki nowych zakażeń koronawirusem w Izraelu, gdzie większość mieszkańców jest zaszczepiona preparatem Pfizer/BioNTech, są „wstępnym sygnałem”, że szczepionka może być mniej skuteczna w zapobieganiu łagodnemu przebiegowi choroby w wydaniu wariantu Delta.
Jednak Ran Balicer, szef krajowego panelu ekspertów ds. COVID-19, podkreśla, że jest za wcześnie, aby dokładnie ocenić skuteczność szczepionki przeciw wariantowi Delta.
Izrael rozpoczął w grudniu masową akcję szczepień, w wyniku której zaszczepiono 85 proc. dorosłych obywateli tego kraju. Szczepienia ograniczyły transmisję do kilku zakażeń dziennie, ale liczba ta wzrosła ostatnio do 300, z powodu wariantu Delta. Połowa codziennych przypadków dotyczy dzieci, a połowa głównie zaszczepionych dorosłych.
