W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 70 tysięcy uczestników, którzy wykręcili 14 mln km. - Dziękuję wszystkim w naszym regionie za zaangażowanie i promocję tego projektu. Za zachęcanie młodzieży, by korzystała z roweru jako alternatywnego środka lokomocji – mówił na wstępie poniedziałkowej uroczystości Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy.
- Przypomnę, że w czerwcu zorganizowaliśmy siedem wspólnych rajdów. Bywało, że jeździliśmy w deszczu czy burzy. Nie zniechęcało to jednak rowerzystów. W każdym rajdzie brało udział ponad stu uczestników – dodawał Tomasz Dobrowolski, koordynator Rowerowej Stolicy Polski w Bydgoszczy.
Rowerowa Stolica Polski to rywalizacja, której pomysł narodził się w Bydgoszczy
Początkowa była to inicjatywa lokalna, a w 2019 roku stała się ogólnopolską.Polega na tym, by od 1 do 30 czerwca jeździć jak najwięcej na rowerze, zliczać przejechane dystanse za pomocą specjalnej aplikacji, jednocześnie wybierając miasto, dla którego chce się „kręcić”.
Liczyły się przejazdy do szkoły, pracy czy dłuższe wycieczki. Organizatorzy - by było sprawiedliwie - opracowali specjalny algorytm, który przyznawał punkty uwzględniając nie tylko pokonane kilometry, ale też liczbę mieszkańców czy długość ścieżek rowerowych.
O miano Rowerowej Stolicy Polski walczyły w tym roku 53 miasta i 95 gmin
]Po raz trzeci rzędu tytuł wśród miast wywalczyła Biała Podlaska (26425,02 pkt i 1442304,31 km). Drugie miejsce zajęły Puławy, a trzecie Gniezno.
Metropolia Bydgoszcz (Miasto Bydgoszcz wraz z gminami należącymi do Metropolii) uplasowała się na 10. miejscu w kraju – 3750,20 pkt i 2219634,92 km. Dało to jednocześnie 1. lokatę w kategorii miejscowości powyżej 200 tys. mieszkańców.
Największy wkład w ten wynik, spośród gmin, miały Białe Błota, które wykręciły 132639 km. Na podium też Osielsko (124692) oraz Solec Kujawski (92203).
- Wynik Solca zasługuje na szczególną uwagę. Jego mieszkańcy wykręcili o ponad 20 tysięcy kilometrów więcej niż rok temu – mówił Dobrowolski.
To też może Cię zainteresować
Wśród szkół prym wiedli przedstawiciele bydgoskiego Zespołu Szkół nr 16. W czerwcu uczniowie, ich rodzice, ale też nauczyciele i pracownicy administracyjni pokonali dokładnie 105660. To najlepszy wynik w kraju w tej kategorii!
Na podium znaleźli się także przedstawiciele SP 63 (40693 km) oraz Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 (56929). Dodajmy jeszcze, że najlepszą szkołą w gminach okazała się SP w Maksymilianowie (48652 km).
Nagrodzono także najlepszych indywidualnie w Metropolii Bydgoszcz. Jeżeli chodzi o panie, to najwięcej kilometrów (4170) pokonała bydgoszczanka Marzena Cichońska-Bazak, natomiast wśród mężczyzn Jacek Chudziński z Osielska (7651).
Tych dwoje otrzymało nagrody o wartości 7 tys. zł, z kolei 3 tys. zł powędrowało do ZS nr 16 w Bydgoszczy i SP w Maksymilianowie.
