Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia NATO-Gruzja 2022 w odpowiedzi na potencjalny kryzys humanitarny

Oprac. (Lau.)
materiały prasowe JFTC
Zakończyło się ćwiczenie NATO–Gruzja 2022, w którym uczestniczyło około 600 żołnierzy z ponad 20 krajów, zarówno państw NATO, jak i partnerów.

Dwutygodniowe ćwiczenie prowadzone było w Połączonym Centrum Szkoleń i Ewaluacji NATO-Gruzja w Krtsanisi, w pobliżu stolicy Gruzji, Tbilisi. Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO z Bydgoszczy odegrało kluczową rolę, a jego dowódca, generał dywizji Norbert Wagner, odwiedził gruzińskie Centrum, aby obserwować przebieg wydarzenia i spotkać się z jego uczestnikami.

Było trzecie wspólne wielonarodowe ćwiczenie na szczeblu brygady. Zaplanowane przez Naczelne Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO w Europie, zostało przeprowadzone przez gruziński Sztab Generalny przy wsparciu Dowództwa Lądowego NATO. Wszystkie główne stanowiska były wspierane przez mentorów z bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy – w celu zwiększenia interoperacyjności oraz dzielenia się doświadczeniem, umiejętnościami i „know-how”.

- Ćwiczenie zostało przeprowadzone w sposób przejrzysty, zgodnie z procedurami NATO i z pełnym poszanowaniem zobowiązań międzynarodowych. Był to kolejny krok w wieloletniej współpracy wojskowej NATO-Gruzja odzwierciedlający wzajemne zaangażowanie w obronę, interoperacyjność i wspólne podejście do bezpieczeństwa międzynarodowego – powiedział płk Joseph Garaux, szef oddziału szkolenia bydgoskiego Centrum.

W czwartek, 24 marca, teren ćwiczenia odwiedzili między innymi prezydent Gruzji Salome Zurabichvili i premier Gruzji Irakli Garibashvili. - Każdy etap ćwiczeń NATO-Gruzja 2022, od planowania do oceny, przebiega zgodnie ze standardami NATO. Chciałbym z dumą powiedzieć, że dziś nasze wojsko jest silniejsze i bardziej niż kiedykolwiek interoperacyjne z NATO – powiedział premier Irakli Garibashvili.

W swoim przesłaniu do władz Gruzji i uczestników ćwiczenia Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, podkreślił, że wspólna praca przekłada się na zwiększenie interoperacyjności, świadomości oraz wzajemnego zaufania. Sekretarz Generalny NATO zwrócił również uwagę, że Gruzja poprzez szkolenie i edukację swoich sił zbrojnych demonstruje bliską współpracę z Sojuszem.

- NATO GEO 22 EX było ćwiczeniem dowódczo-sztabowym, wspomaganym komputerowo. Jego celem było przeszkolenie sztabu wielonarodowej brygady pod gruzińskim dowództwem w planowaniu, koordynowaniu i realizacji działań w odpowiedzi na potencjalny kryzys humanitarny. Przetestowano również interoperacyjność sił gruzińskich, sojuszniczych i partnerskich, a także gruzińskie zdolności dowodzenia i kontroli – informuje kmdr por. Piotr Adamczak, rzecznik prasowy bydgoskiego Centrum NATO.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ćwiczenia NATO-Gruzja 2022 w odpowiedzi na potencjalny kryzys humanitarny - Gazeta Pomorska