Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Collegium Medicum: uczą się ratować na nowoczesnych fantomach

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
WSPR na mocy umowy z Collegium Medicum szkoli studentów medycyny. Na zdjęciu: studentki podczas doskonalenia umiejętności resuscytacji
WSPR na mocy umowy z Collegium Medicum szkoli studentów medycyny. Na zdjęciu: studentki podczas doskonalenia umiejętności resuscytacji Dariusz Bloch
Ratownicy medyczni i studenci Collegium Medicum doskonalą swoje umiejętności, trenując na fantomach, łudząco przypominających żywego człowieka.

Kilka pomieszczeń budynku przy ul. Markwarta, w którym znajduje się siedziba Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, zaadaptowano na salki wykładowe. Znajdują się w nich m.in. fantomy, które podłączone do komputera symulują hipotetyczne stany zagrożenia życia - m.in. zatrzymanie akcji serca lub migotanie przedsionków. Fantomy rejestrują również wszystkie czynności związane z reanimacją: szybkość, częstotliwość i siłę nacisku rąk podczas wykonywania masażu serca oraz siłę i ilość wprowadzonego powietrza podczas sztucznego oddychania. Fantomy te służą również do nauki korzystania z defibrylatora.

PRZECZYTAJ:VI Bydgoski Festiwal Nauki zaczyna się 20 maja. Warto spieszyć się z rejestracją
[break]

- Specjaliści mówią, że obsługa tego urządzenia jest łatwiejsza od obsługi bankomatu. Nie trzeba znać PIN-u - żartuje Małgorzata Cichańska, kierownik Działu Szkoleń WSPR.

Tak rzeczywiście jest. Urządzenie wydaje głosowe polecenia. Trudno byłoby ich nie zrozumieć nawet wtedy, kiedy uczucie paniki (zwykle występujące podczas ratowania życia człowieka) uniemożliwi sprawne myślenie. Wczoraj sztuki resuscytacji uczyli się studenci z Ukrainy, którzy kończą drugi rok nauki na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum.

Bydgoskie pogotowie szkoli nie tylko studentów. W szczególnych warsztatach, prowadzonych na światowym poziomie, uczestniczą m.in. zatrudnieni w pogotowiu ratownicy medyczni. Kilka tygodni temu sprowadzono na zajęcia symulator medyczny (fantom najnowszej generacji), który miał w sobie wszystkie płyny ustrojowe, wydawał głos. Można było podawać mu dożylnie leki. Innym razem pracowano z symulatorem porodowym. Manekin kobiety nie tylko miał w sobie płyny ustrojowe. Z dróg rodnych wysuwał się manekin noworodka. Pojawiały się skurcze, krew, krzyki rodzącej kobiety, była pępowina i błony płodowe. Ćwiczenia na takim symulatorze doskonalą umiejętności odbierania rzeczywistych porodów. Na co dzień ratownicy nie mają takich możliwości. Dane statystyczne pokazują, że nawet najlepsi z nich w czasie kilkunastoletniej kariery zawodowej odbierają tylko po kilka porodów.

- Jeszcze w maju, specjalnie ze Stanów Zjednoczonych, sprowadzony zostanie symulator medyczny pacjenta urazowego - zdradza Małgorzata Cichańska. - Symuluje on wystąpienie krwotoków tętniczych. Nie widziałam jeszcze tego urządzenia, sama jestem ciekawa jak ono będzie działało.

Natomiast na początku czerwca w bydgoskim pogotowiu pojawi się inny symulator, na którym uczy się prawidłowego wykonywania badania EKG. Ratownicy będą doskonalić umiejętności odczytywania zapisów badania. Ponadto, na tym symulatorze można realizować bardzo dużo wariantów, np. symulować udzielanie pomocy 80-letniemu pacjentowi z wybranymi objawami. Takiemu symulatorowi można także podawać leki lub krew oraz wykonywać dodatkowe badania.
- Również w czerwcu, na prośbę ratowników, sprowadzimy inny model ciężarnej - dodaje Małgorzata Cichańska.

Bydgoskie pogotowie, w celach dydaktycznych będzie ściągać symulatory z najwyższej półki, nawet te, które kosztują ok. 500 tys. zł. Wszystko po to, by z licznej grupy urządzeń wybrać te, które są najbardziej przydatne i kupić je.
- Przygotowaliśmy programy szkoleń i mamy nadzieję, że otrzymamy na ich realizację dofinansowanie z Unii Europejskiej - wyjaśnia Krzysztof Tadrzak, dyrektor WSPR.
Nabór wniosków odbędzie się latem br. Jeśli dofinansowanie zostanie przyznane, najnowsze symulatory za około półtora roku na stałe będą w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!