Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z maturą 2019? Rząd przedstawił wyjście awaryjne [Szczegóły projektu ustawy]

JJ
Co z maturą 2019? Jest informacja premiera
Co z maturą 2019? Jest informacja premiera Krzysztof Kapica
Co z maturą 2019? Trwa strajk nauczycieli. Nie odbywają się rady klasyfikacyjne, które pozwalają maturzystom zakończyć rok szkolny i przystąpić do matur. Premier zaproponował rozwiązanie. Jakie? Sprawdźcie.

We wtorek (23.04) Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy ogłosił: - będziemy klasyfikować maturzystów.

Jak się okazuje nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych nie zgadzają się z decyzją i nie chcą się stawić na radach pedagogicznych, które według aktualnie obowiązującego prawa są konieczne do zakończenia roku szkolnego i dopuszczenia uczniów do matury.

Wszystko wskazuje na to, że PiS nie dopuści do tego, by matura się nie odbyła. Rząd ma już gotowy projekt zmian w prawie oświatowym - już od rana w środę (24.04) dochodziły takie sygnały. Po godzinie 15 wszyscy mieli poznać decyzję premiera.

Wyjście awaryjne przygotował rząd.

Prawie 300 tys. tegorocznych maturzystów oczekuje dziś pożywnych rozstrzygnięć w sprawie matur.

Na Krajowym Posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Państwo Polskie musi zagwarantować, że każdy uczeń będzie mógł podejść do matury w tym roku. Podjąłem decyzję, które zakończą niepewność w sprawie matur. To rozwiązania krótkie przecinające chaos. Ta propozycja zapewni klasyfikację uczniów. W szkołach, w których nie dojdzie do rad klasyfikacyjnych decyzję o zaklasyfikowaniu uczniów, podejmie dyrektor, jeśli dyrektor tego nie uczyni zrobić to organ prowadzący.

Pragnę zapewnić maturzystów nie będzie zakłóceń. Jeśli chodzi o matury ustne rząd jest również przygotowany na taki scenariusz. Zmiany te chcemy wprowadzić szybko. Dziś rada ministrów przyjmie projekt.

Szczegóły projektu ustawy

Zmiany legislacyjne.
- uniknąć zagrożenie brakiem klasyfikacji ustawa przewiduje upoważnienie dyrektora, gdy rada pedagogiczna nie podjęła działań do samodzielnej klasyfikacji. Gdyby się tak stało, że dyrektor nie przeprowadzi klasyfikacji, organ samorządowy może wyznaczyć nauczyciela, który ma przeprowadzić taką klasyfikację.

Termin klasyfikacji może nastąpić po 26 kwietnia.

Premier rozmawiał o tej ustawie z prezydentem. Sejm zajmie się ustawą w czwartek (25.04) popołudniu zajmie się nią Senat. Prezydent będzie mógł ustawę podpisać 26 kwietnia. Ustawa wejdzie w życie 27 kwietnia.

29 i 30 kwietnia to dni na przeprowadzenie klasyfikacji w szkołach.

Matury rozpoczną się zgodnie z harmonogramem 6 maja!

Strajk nauczycieli 2019. Czy rok szkolny może zostać przedłużony? Ministerstwo Edukacji odpowiada

Na zmiany w prawie czasu pozostało jednak niewiele. Najpóźniej do 25 kwietnia uczniowie klas maturalnych muszą zostać sklasyfikowani, by mogli podejść do zdawania egzaminu dojrzałości. Oznacza to, że do tego czasu muszą mieć wystawione i zatwierdzone oceny ze wszystkich przedmiotów. Dlaczego klasyfikacja uczniów jest tak ważna dla maturzystów? W myśl obowiązujących przepisów, warunkiem przystąpienia do matury jest bowiem ukończenie szkoły przez ucznia.

Beata Szydło: - Strona związkowa odrzuciła nasze propozycje.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co z maturą 2019? Rząd przedstawił wyjście awaryjne [Szczegóły projektu ustawy] - Gazeta Pomorska