https://expressbydgoski.pl
reklama

Co warto wiedzieć o implantach zębowych?

Artykuł sponsorowany SILVANUS
Rozmowa ekspercka z lek. dent. Łukaszem Michalskim, Klinika BlueMed w Bydgoszczy.
Co warto wiedzieć o implantach zębowych?

Czy implanty zębowe wyglądają jak naturalne zęby?

Odbudowa na implancie przypomina naturalny ząb. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne i trwałe.

Kwestie estetyczne są oczywiste, ale czy tylko?

Poza wyglądem liczy się także funkcja. Niezaopatrzenie braku może wiązać się w przyszłości z niekontrolowanym przemieszczaniem się sąsiednich zębów i przedwczesną ich utratą. Ponadto spadek efektywności żucia może wpływać negatywnie na układ pokarmowy i cały organizm. Założenie implantu z odbudową protetyczną zapobiega tym problemom. Brak zęba wiąże się również z zanikiem kości w tej okolicy. Nie należy zbyt długo zwlekać z uzupełnieniem. Po pewnym czasie od usunięcia możemy spodziewać się zaniku tkanki kostnej i koniecznością dodatkowych zabiegów regeneracyjnych.

Zatem implanty mają zdecydowaną przewagę nad innymi rozwiązaniami protetycznymi, np. nad mostem?

Najbardziej komfortowymi uzupełnieniami protetycznymi są korony na implantach i mosty protetyczne. Korzystniejszym rozwiązaniem są bez wątpienia implanty. Dużą wadą mostów protetycznych jest konieczność szlifowania zębów sąsiadujących z brakiem. Powoduje to nieodwracalną utratę tkanek twardych zębów. Ponadto może wiązać się z koniecznością dodatkowych zabiegów (np. leczenie kanałowe). Implant jest niezależny od zębów sąsiadujących i nie wymaga ich preparacji, a przede wszystkim daje większy komfort.

Jak dbać o implanty?

Korony na implantach oczyszczamy podobnie jak własne zęby. Ważne jest prawidłowe szczotkowanie i higiena przestrzeni międzyzębowych (używanie nitki dentystycznej, irygatora).

Co warto wiedzieć o implantach zębowych?

Czy czegoś nie można jeść?

Przez około 10 dni po zabiegu wszczepiania implantów zaleca się dietę miękką. Po wykonaniu ostatecznej odbudowy protetycznej nie ma szczególnych zaleceń dietetycznych.

Czy implanty są na całe życie?

Implanty mogą przetrwać w jamie ustnej nawet kilkadziesiąt lat. Czas funkcjonowania zależy od wielu czynników. Najważniejsza jest odpowiednia higiena i regularne wizyty kontrolne. Nieprzestrzeganie zaleceń może skutkować stanem zapalnym, zanikiem kości i utratą implantu. Większe ryzyko wcześniejszej utraty implantu mają osoby stosujące używki np. papierosy czy alkohol oraz osoby z nieleczonymi chorobami ogólnoustrojowymi np. cukrzyca, choroby tarczycy.

Przeciwwskazania. Kiedy nie można wszczepić implantów zębowych?

Implanty zębów przeciwwskazane są u osób z aktywną chorobą nowotworową, z zaawansowaną osteoporozą lub przyjmujące niektóre leki na osteoporozę, nieleczona cukrzyca, nieleczone choroby tarczycy, uzależnienia od alkoholu czy narkotyków, ciąża, wiek poniżej 18 roku życia, zła higiena jamy ustnej, choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi i brak współpracy pacjenta. O wszystkich schorzeniach i przyjmowanych lekach należy poinformować lekarza.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski