Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co prezydent, to inna wizja KPEC. O tym, jak spółka przechodziła z rąk do rąk

AS, WB
KPEC wymienia ciepłociąg na Powstańców Wielkopolskich
KPEC wymienia ciepłociąg na Powstańców Wielkopolskich Tomasz Czachorowski
KPEC nie zostanie sprzedany - poinformował wczoraj ratusz. Historia z próbą prywatyzacji miejskiej spółki przypomina brazylijską telenowelę. Kolejni prezydenci mieli różne wizje funkcjonowania spółki.

W 2001 roku, kiedy prezydentem Bydgoszcz był Roman Jasiakiewicz, miasto sprzedało swoje udziały w KPEC-u niemieckiej firmie MVV. Nowy udziałowiec wniósł do spółki 56 mln złotych i objął ponad 54 procent udziałów w KPEC.

Kiedy prezydentem został Konstanty Dombrowicz, podjęto działania, by wycofać się z wcześniejszej prywatyzacji i odkupić udziały od Niemców. Firma MVV, dotychczasowy akcjonariusz Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, za 70 milionów złotych sprzedała swoje udziały w spółce.

KPEC w Bydgoszczy - Plan Bruskiego

Sytuacja z KPEC-em ponownie uległa zmianie, kiedy prezydentem został Rafał Bruski. Uchwałą z grudnia 2012 roku Rada Miasta zezwoliła na zbycie udziałów miasta w spółce, ustalając, że nastąpi to w trybie negocjacji, podjętych na podstawie publicznego zaproszenia. Prywatyzację próbowali zablokować radni PiS, zwołano nawet nadzwyczajną sesję, ale ich wniosek przepadł w głosowaniu.

- Środki uzyskane ze sprzedaży mogłyby zasilić nasz wkład własny do wielu inwestycji unijnych, bo to jest ten czas i ten moment, by z szansy nowego programowania skorzystać - przekonywał wtedy radnych opozycji prezydent Rafał Bruski.

W maju podpisano umowę z firmą F5 Konsulting z Poznania, która została „doradcą prywatyzacyjnym”. Na tej podstawie dokonana została analiza przedprywatyzacyjna KPEC-u, w tym oszacowanie wartości przedsiębiorstwa. W 2014 roku, podczas drugiego etapu prywatyzacji, chęć zakupu bydgoskiej spółki wyraziło sześć podmiotów. Wiążące oferty złożyło jednak tylko dwóch oferentów: Polska Grupa Energetyczna, oraz ENEA Wytwarzanie SA. Oba te podmioty zostały dopuszczone do negocjacji, po czym na dalszym etapie negocjacje prowadzone były już tylko z PGE.

Fiasko sprzedaży

Wczorajsza decyzja prezydenta kończy sagę związaną z prywatyzacją. Oficjalnie na przeszkodzie stanęły pieniądze, ale mówi się także, że wpływ na zwolnienie negocjacji miała, po objęciu rządów przez PiS, zmiana kierownictwa w PGE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!