https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co odkryto na placu budowy Teatru Kameralnego w Bydgoszczy? Rozmowa z archeologiem Robertem Grochowskim

Paweł Kaniak
Robert Grochowski jest znany między innymi z prac archeologicznych w parku Witosa oraz z odkrycia Bydgoskiego Skarbu w w Katedrze pw. Św. Marcina i Mikołaja. Pod koniec ubiegłego roku natrafił na ciekawe znaleziska na rogu ulic Grodzkiej i Podwale w ramach budowy Teatru Kameralnego.
Robert Grochowski jest znany między innymi z prac archeologicznych w parku Witosa oraz z odkrycia Bydgoskiego Skarbu w w Katedrze pw. Św. Marcina i Mikołaja. Pod koniec ubiegłego roku natrafił na ciekawe znaleziska na rogu ulic Grodzkiej i Podwale w ramach budowy Teatru Kameralnego. Tomasz Czachorowski/archiwum
Podczas prac archeologicznych poprzedzających budowę nowego Teatru Kameralnego w Bydgoszczy dokonano ciekawego odkrycia. Rozmawiamy o nim z Robertem Grochowskim, archeologiem, który natknął się na to znalezisko.

Na terenie budowy Teatru Kameralnego w Bydgoszczy dokonano ciekawego odkrycia. Mówi się o XVI-wiecznej bramie do miasta. Co dokładnie tam odkopano?
Od 17 grudnia 2018 roku trwają wyprzedzające badania archeologiczne, które poprzedzają przyszłą inwestycję budowlaną. 20 grudnia, w czasie badań archeologicznych, odkryłem solidną konstrukcję drewnianą, którą sklasyfikowano jako „obiekt nr 8”. Hipotetycznie zakładam, że jest to Brama Zamkowa, prowadząca z miasta do bydgoskiego zamku. Więcej danych poznamy dopiero, gdy zostaną przeprowadzone badania dendrochronologiczne (pozwolą określić wiek znaleziska - przyp. red). Kolejne odkrycie to drewniana palisada, czyli „obiekt nr 10”, ale także w tym przypadku nie można jednoznacznie stwierdzić, czy była ona elementem miejskich fortyfikacji. Ostatnie duże znalezisko to „obiekt nr 13”, który mógł być mostem. Ale to wszystko tylko hipotezy. Znaleźliśmy też kilkaset fragmentów ceramiki naczyniowej, szkła, ostrogi, fragmenty skórzanych butów, monety.

Co teraz dzieje się w tym miejscu?
Przede wszystkim chcę wyraźnie zaznaczyć, że budowa Teatru nie została wstrzymana. Z prostego powodu - nie została ona bowiem rozpoczęta. Zgodnie z wymogami prawa w miejscu budowy trwają badania archeologiczne. Obiekt nr 8 zadokumentowano, pobrano próbki i rozebrano. W najmniejszym stopniu nie wpłynęło to na tryb prowadzenia badań.

Zobacz również:

To samo miejsce na dwóch różnych fotografiach - zapraszamy w podróż po dawnej Bydgoszczy. Jak bardzo zmieniły się miejsca, które odwiedziliśmy? Jak wyglądały budynki i ulice 60, 70, sto lat temu? Zobaczcie galerię starych i nowych zdjęć wykonanych w tej samej lokalizacji ➤➤Zobacz również: 11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Bydgoszcz na starych zdjęciach. Zobacz, jak zmieniło się miasto

Czy w Bydgoszczy można spodziewać się kolejnych sensacyjnych odkryć?
Rok temu nie znaliśmy całej prawdy o parku Witosa, a okazało się, że spoczywa tam ogromna ilość pochówków. Moje pokolenie archeologów oraz nasi następcy z pewnością natrafią jeszcze w Bydgoszczy na wiele niespodzianek.

Sprawdź swoją wiedzę.

Najsłynniejsze budowle świata. Sprawdź, co o nich wiesz [quiz]

W Egipcie odkryto nienaruszony grobowiec sprzed 4400 lat [wideo]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
My Bydgoszczaki, dziękujemy Toruniowi nie tylko, za archeologa po UMK, który zaraz rozebrał odkryty obiekt po szwabskiej Bromberger Kunstbühne no. 2, co uczynimy zaraz potem. Większymi szkodnikami som Romcio przewodniczący Rady Miasta ratyszowej, który za młodu paradował z czerwonym zwisem męskim u pasa aż został poczwórnym kamienicznikiem drobnomieszczańskim od Brdy aż po Morze Bałtyckie. nie lepsza okazała się też dochturka Grażyna Ciemniak, krasiwa jak Bandera Rosa zabarykadowana na Starym Rynku po złopaniu piwa z makaroniarzami na Fladze Państwowej.
A, Uny archeolog który odkrył Bramę Zamkową, to zaraz musiał ją rozebrać, jako relikt drobnomieszczański, aby tam postawić stylowy przybytek przyjazny kurantowi kremlowskiemu. Pamię tamy, jak to w 1945 roku przydupasy bydgoskie, chciały rozebrać Kościół Ewangelicki na Placu Wolności i go postawić w innym miejscu, a tamuj postawiś pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej. Dzisiaj mielibyśmy w centalnym pkcie miasta podziemny kibelek atrkcja rewelacyjna sprzed wojny zaprojektowany i wybudowany przez inż. architekta Kazimierza Orlicza, zamordowanego przez szkopów w 1942 roku okupacji, Ojca mego przyjaciela Jerzego.
j
jk
Bydgoszcz jest usytuowana w strategicznym miejscu .
Wiele razy się obroniła ... ale też bywała niszczona przez wrogów .
Za każdym razem odradzała się ... czasem jak Feniks z popiołów ... dosłownie .
Odtworzony zamek bydgoski mógłby stać się siedzibą muzeum historii miasta i regionu .
J
Jan2
I znowu B-cz na kolanacvh winna dziekowac Toruniowi za p. Grochowskiego.
Co my, zrobilibyśmy bez pomocy ze strony stolicy K-P.
Metropolia to dobra rzecz ale niestety, bardzo, bardzo slabiutka i sama nie jest w stanie dac sobie rade.
Bez pomocy silniejszego - ani rusz.
Stolico K-P: dziękujemy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski