Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co kryje się pod płytą bydgoskiego Starego Rynku? [ZDJĘCIA]

Redakcja
Ostatnie wykopaliska archeologiczne na Starym Rynku miały miejsce w 2010 roku
Ostatnie wykopaliska archeologiczne na Starym Rynku miały miejsce w 2010 roku Tymon Markowski
Projekt rewitalizacji Starego Rynku przewiduje wyeksponowanie fragmentów wieży średniowiecznego ratusza. Co jeszcze kryje się pod płytą placu?

Prace wykopaliskowe prowadzone w 2010 roku przez archeologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pozwoliły wyciągnąć na światło dzienne kilka tajemnic bydgoskiego Starego Rynku.

Stary Rynek: Ślady osadnictwa

- Odsłoniły się wszystkie warstwy kulturowe, świadczące o osadnictwie w tym miejscu – mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.

W 2010 roku pod płytą Starego Rynku miały miejsce duże wykopaliska archeologiczne.

Zobacz galerię: Co badali archeolodzy pod płytą Starego Rynku?

Najstarsze elementy związane z osadnictwem przedlokacyjnym znaleziono w północno-wschodniej części Starego Rynku. Pod warstwą wczesnośredniowieczną natrafiono na ślady osadnictwa ludności kultury łużyckiej. Znaleziono naczynia i ceramikę z epoki żelaza, czyli z II-III w. p.n.e. Archeolodzy odkryli także ślady osadnictwa w postaci fragmentów naczyń z XII wieku.

Stary Rynek: Rynek z ratuszem

- Odkryto bardzo dobrze zachowane fundamenty gotyckiego ratusza z XVI wieku z resztkami sklepień piwnic, posadzkami, a także fundamenty kramów kupieckich, oraz dobudowanej później wieży. Te odkrycia pozwoliły przede wszystkim potwierdzić linię zabudowy Rynku, którą można było wydedukować na podstawie planów – mówi Sławomir Marcysiak.

Wyniki prac archeologicznych prowadzonych w 2010 roku były o tyle cenne, że nie był dotąd znany wygląd ratusza, wzniesionego w 1515 roku, jak i przyległych do niego budynków. - Uległy one bowiem zniszczeniu na początku XVIII wieku. Ostatecznie ruiny rozebrano w roku 1830. Zachowały się jedynie stare plany fundamentów z początku XIX stulecia i akwarela P. Jaeckla z 1810 roku, przedstawiająca przypuszczalny wygląd dawnego Starego Rynku z ratuszem, przyległymi kramami i studzienką – informował wówczas w rozmowie z „Expressem” bydgoski archeolog Wojciech Siwiak.

Stary Rynek: Archeolodzy wrócą

Podczas prac wykopaliskowych w 1969 roku, przy okazji budowy pomnika Walki i Męczeństwa, odsłonięte zostały fragmenty kościoła jezuickiego, zburzonego przez Niemców w 1940 roku.
- W trakcie realizacji projektu przebudowy Rynku zostaną przeprowadzone nowe badania archeologiczne w miejscu, gdzie stał kościół jezuitów- zapowiada Sławomir Marcysiak.

Stary Rynek: Spacer po podziemiach

Podczas konsultacji społecznych dotyczących rewitalizacji Starego Rynku zgłaszane były pomysły, aby udostępnić podziemia placu. Proponowano, między innymi, budowę podziemej trasy, która prowadziłaby przez piwnice starego ratusza i podpiwniczenia kościoła pojezuickiego. Ustawione na trasie multimedialne tablice informowałyby turystów o historii i legendach miasta.

- Piwnic nie można udostępnić, budowa takiej podziemnej trasy doprowadziłaby do zniszczenia tej zabudowy - mówi Sławomir Marcysiak.

Podpiwniczenia zalegają bardzo płytko pod płytą Starego Rynku. - Mury zachowały się wraz ze sklepieniami, w części wschodniej są to sklepienia kolebkowe, w zachodniej - krzyżowe. Aby je zachować, trzeba by wzmocnić stropy żelbetonową płytą.

Wyjścia są dwa - podnieść płytę Starego Rynku, co jest niemożliwe, albo rozebrać fragmenty murów wraz ze sklepieniami, czyli zniszczenia najcenniejszej tkanki zabytkowej - tłumaczy Sławomir Marcysiak. - Takie też było stanowisko archeologów, którzy przeprowadzali badania w 2010 roku, między innymi profesora Wojciecha Chudziaka i Bożeny Zimnowody-Krajewskiej, pracowników naukowych UMK - dodaje Sławomir Marcysiak.

Na przeszkodzie w udostępnieniu tych miejsc stają także kwestie klimatyczne. - Mamy już taki problem z podziemiami na ulicy Pod Blankami, gdzie mikroflora niszczy mury piwnic - mówi konserwator zabytków.
Zdecydowano, że wyeksponowany zostanie fragment fundamentów wieży średniowiecznego ratusza. Natomiast turyści będą mogli spacerować po dawnym Rynku oraz jego podziemiach dzięki interaktywnym tablicom zamieszczonym na płycie placu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!