Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co kryją fundamenty pałacu w Ostromecku?

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
W Ostromecku trwa odnawianie zespołu pałacowo-parkowego. Podczas renowacji tarasu w starym pałacu wojewody Mostowskiego z drugiej połowy XVIII wieku natrafiono na relikty starej zabudowy.

W Ostromecku trwa odnawianie zespołu pałacowo-parkowego. Podczas renowacji tarasu w starym pałacu wojewody Mostowskiego z drugiej połowy XVIII wieku natrafiono na relikty starej zabudowy.

<!** Image 2 align=right alt="Image 148113" sub="Relikty starej posadzki odsłoniętej przed pałacem Mostowskich w Ostromecku. Jej część zostanie zakonserwowana, osłonięta i zachowana dla zwiedzających / Fot. Krzysztof Błażejewski">- Odkryta została posadzka, najprawdopodobniej pozostałość po poprzednim pałacu - mówi nadzorująca prowadzone tu już od miesiąca prace archeologiczne Beata Świątkiewicz-Siekierska. - Pochodzi prawdopodobnie z przełomu XVII i XVIII stulecia, ale jest niezwykle trudna do datowania, ponieważ zbudowana została z nietypowych elementów.

Posadzka z czerwonych płytek ceglanych zajmuje dwie półkoliste przestrzenie wokół schodów. Pałac stoi na wzgórzu. Najprawdopodobniej w tym miejscu i poprzednio znajdował się taras widokowy. Z tego punktu świetnie widać dolinę Wisły, Fordon i pasmo wzgórz za nim, a w dół ze skarpy prowadzi widoczna aleja, gęsto obsadzona drzewami.

<!** reklama>Górna część odsłoniętej posadzki zostanie zakonserwowana, specjalnie osłonięta i zachowana. Dolna natomiast będzie rozebrana, gdyż w tym miejscu powstanie kolejny stopień tarasu. Archeolodzy spodziewają się, że pod posadzką mogły zachować się elementy poprzedniej budowli, która stała w tym samym miejscu. Mogła to być wieża rycerska, warownia obronna, mógł też znajdować się drewniany pałac. Jak dotąd, wczesne dzieje wsi Ostromecko, wzmiankowanej w XIII stuleciu, nie są znane poza fragmentarycznymi, niesprawdzonymi przekazami.

Niewykluczone są kolejne niespodziewane odkrycia. Jak np. starego tunelu pod pałacem. Biegnie on w poprzek tarasu i jest mniej więcej metrowej szerokości. Jak zdołano ustalić - jeden jego kraniec prowadzi wprost do skarpy. Jakiej jednak jest długości i gdzie znajduje się drugi wylot? Ponoć dawniej we wsi mówiono, że może to być sekretne przejście do głównego pałacu albo nawet do kościoła. Czy zbudowano go w okresie, kiedy na ostromeckim wzgórzu istniała warownia obronna, czy też pochodzi z dużo nowszych czasów? Czy to prawdziwy podziemny tunel, wychodzący na zewnątrz starego pałacu, czy może tylko pomieszczenie o zbliżonym do niego kształcie?

Dokąd tunel prowadził i jakie było jego przeznaczenie - okaże się być może już niebawem, w czasie dalszych badań, które potrwają co najmniej do maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!