Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co drożeje, co tanieje w 2017 roku w Bydgoszczy?

Hanna Walenczykowska
Adam Wojnar/Polska Press
Część opłat zostaje na takim samym poziomie jak w 2016 roku. Mniej zapłacimy za oczyszczanie ścieków.

Podstawowe koszty utrzymania przeciętnego bydgoszczanina w 2017 roku utrzymają się na ubiegłorocznym poziomie. Miasto nie podniosło wysokości opłat i podatków komunalnych. Wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach zostały one nieco obniżone.

- Mieszkańcy za wodę zapłacą tyle samo co w 2016 roku, czyli 4,77 zł za metr sześcienny - obiecuje Marta Stachowiak z Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Za odprowadzanie i oczyszczenia ścieków zapłacą mniej, zyskają 20 groszy na każdym metrze sześciennym.

PrzeczytajZnowu można ubiegać się o pieniądze z programu MdM na 2017 rok

Miasto, o czym informowaliśmy, wprowadziło tzw. podatek od deszczówki, ale przez najbliższe trzy lata uiszczać go będą jedynie zakłady usługowe i przemysłowe. Podatek od nieruchomości również będzie nieco niższy. Mniej zapłacą miastu właściciele m.in. gruntów niezabudowanych położonych na terenach przeznaczonych do rewitalizacji.

Lokalne śmieci bez zmian

Ponadto, mieszkańcy Bydgoszczy za wywóz śmieci też nie będą musieli płacić więcej - podobnie jak w 2016 roku, jeśli posegregują odpady, zapłacą za ich wywóz 13 złotych (liczone od osoby). Jeśli wszystkie śmieci wrzucą do jednego kubła, to koszt ich wywiezienia wyniesie 39 złotych (za osobę).

Opłaty ogólnopolskie

Ceny energii elektrycznej i cieplnej są zależne od ogólnopolskich warunków (głównie cen węgla). Dlatego też - jak wszyscy Polacy - płacić będziemy więcej za prąd, a tyle samo (przynajmniej do połowy roku) za ciepło dostarczane przez Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

PrzeczytajW radiowozie jak w sklepie - mandat zapłacimy kartą

- Aktualna taryfa dla ciepła obowiązuje w okresie od 1 sierpnia 2016 do 31 lipca 2017 - informuje Tomasz Lewandowski, rzecznik KPEC. - Obecnie zauważalny jest spadek cen ciepła.

***

W styczniu ubiegłego roku zmieniły się przepisy dotyczące opłat, dlatego jeśli podatek od nieruchomości, podatek rolny lub leśny nie przekroczył 100 złotych, musiał być wpłacony jednorazowo. Zasada ta obowiązuje również w 2017 roku. Pieniądze na konto urzędu muszą wpłynąć do 15 marca 2017 roku.

Dla kogo niższe stawki?

Jak nas poinformowała Marta Stachowiak z Urzędu Miasta Bydgoszczy, stawki podatku od nieruchomości zmienią się.

W porównaniu do roku 2016 w roku 2017 mniejszy podatek zapłacą właściciele gruntów niezabudowanych, objętych obszarem rewitalizacji, budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym, budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, budynków pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego oraz budynków gospodarczych, garaży niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przypominamy, że minister finansów corocznie ogłasza górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych.

Podstawa prawna

Mając na względzie obwieszczenie ministra finansów z dnia 28 lipca 2016 roku w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2017 roku, Uchwałą nr XXXVI/699/16 z dnia 26 października 2016 roku Rada Miasta Bydgoszczy określiła stawki podatku od nieruchomości, które obowiązują podatników od 1 stycznia 2017 roku. Przedmiotowa uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym.

Ceny za energię

Trzeba wyjaśnić, że zgodnie z prognozami zmienią się ceny energii elektrycznej i gazu.

- Sytuacja na rynku gazu wskazuje na dłuższy trend wzrostu cen - ostrzega portal enerad.pl. - Czynniki, które go determinują, nie są przejściowe.

3 stycznia 2008 roku, po 39 latach funkcjonowania, definitywnie zamknięty został budynek „Kaskady” na rogu Starego Rynku i ul. Mostowej. Budynek zakupił znany bydgoski cukiernik Adam Sowa, który po jego rozbiórce zabudował to miejsce w inny sposób, m.in. odtwarzając dawną ulicę Jatki.

Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]

Polub "Express" na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera