- Dostałem niedawno decyzję podatkową i mocno się zdziwiłem - mówi pan Rafał - mieszkaniec Bydgoszczy. - Media pod koniec 2024 roku informowały i to nawet dość często, że podatek za garaże w częściach wspólnych, czyli np. garaże podziemne, miały być opodatkowane od nowego roku, jak nieruchomości mieszkalne, a nie taryfą wyższą, jako inne.
Co innego wynikało z decyzji podatkowej, którą otrzymał pan Rafał. Jak sam wskazuje, nie chodzi tu o samą kwotę, bo w skali roku w jego przypadku różnica jest rzędu 150-160 zł, ale o samą zasadę.
Sprawa jest związana ze zmianą przepisów i sposobu naliczania opłat. Urzędy informowały, że naliczenie niższych podatków odbędzie się automatycznie i nie trzeba składać informacji do odpowiedniego wydziału.
Na stronie Urzędu Miasta Bydgoszczy w odpowiedniej zakładce znajduje się informacja o tym, jak należy postępować w sytuacji, kiedy komuś naliczono wyższy podatek.
Przepisy się zmieniły. Można się odwołać od decyzji
Na stronie BIP bydgoskiego ratusza przeczytamy, między innymi: "Wydział Podatków i Opłat Lokalnych uprzejmie informuje, że od 1 stycznia 2025 r. wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów znajdujące się w budynkach mieszkalnych, niezajęte na działalność gospodarczą, powinny zostać opodatkowane niższą stawką, tj. stawką przewidzianą dla budynków mieszkalnych lub ich części".
- Osoby fizyczne, którym przysługuje tytuł odrębnej własności lub współwłasności lokalu stanowiącego pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynku mieszkalnym, nie mają obowiązku złożenia korekty informacji z tego tytułu w 2025 roku - dowiadujemy się w urzędzie.
Dalej, w informacji urzędowej czytamy, że stawki podatku od nieruchomości za miejsca postojowe, garaże znajdujące się w budynkach mieszkalnych, z wyjątkiem tych zajętych na działalność gospodarczą, zostaną z urzędu zmienione w decyzji na 2025 r. na stawki jak dla budynków mieszkalnych lub ich części.
- Jeśli jednak podatnik otrzyma decyzję i stwierdzi, że pomimo, że posiada garaż, bądź miejsce parkingowe w budynku mieszkalnym, a stawka nie została zmieniona, powinien zgodnie z pouczeniem w decyzji, w terminie czternastu dni od daty doręczenia decyzji złożyć odwołanie - dowiadujemy się w UMB.
Organ podatkowy po otrzymaniu odwołania, "zweryfikuje jego zasadność", a po uznaniu, że wniesione odwołanie zasługuje na uwzględnienie w całości, w trybie art. 226 ustępu 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku, wyda nową decyzję, "którą zmieni zaskarżoną decyzję".
Odwołanie można wnieść na adres do doręczeń elektronicznych podany na stronie urzędu miasta, bądź wnieść za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej (ESP): ePUAP:/umb/SkrytkaESP.
Pismo można również przekazać listownie na adres: Prezydent Miasta Bydgoszczy, ul. Jezuicka 6-14, 85-102 Bydgoszcz albo złożyć osobiście w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Bydgoszczy, ul. Niedźwiedzia 4 (w pokoju pokój 4A).
