Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co bydgoskie dzieci dały Stalinowi?

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sukcesy rolnika - racjonalizatora z Zielonki, wyjazd dzieci na kolonie do Bułgarii, rekord bydgoskich kolejarzy - to tylko niektóre filmiki, udostępnione w sieci przez Filmotekę Narodową.

Sukcesy rolnika - racjonalizatora z Zielonki, wyjazd dzieci na kolonie do Bułgarii, rekord bydgoskich kolejarzy - to tylko niektóre filmiki, udostępnione w sieci przez Filmotekę Narodową.

<!** Image 3 align=none alt="Image 194408" sub="W swym repozytorium cyfrowym Filmoteka Narodowa prezentuje ponad 2 tys. materiałów, nakręconych przed 1950 r. Wśród nich znajduje się film z 1945 roku pt. „Odbudowa fabryki elementów kolejowych w Bydgoszczy” Fot. Internet">

Po dwóch latach przygotowań zaczął działać serwis Filmoteki Narodowej „Repozytorium Cyfrowe”, który ma na celu nie tylko cyfrowe zabezpieczenie starych filmów, ale i ich prezentację w sieci internetowej na stronie repozytorium.fn.org.pl. <!** reklama>

Serwis zawiera obecnie 2187 pozycji, w tym wszystkie filmy fabularne do 1939 r., fragmenty filmów powojennych oraz kroniki przedwojenne PAT-a z lat 1924-39 i powojenne PKF z okresu 1945-50.

Jak zapewniają twórcy serwisu, systematycznie ma być powiększany. Walorem strony jest nie tylko bezpłatny dostęp do starych filmów, ale i do bogatych opisów, opartych na archiwalnych komentarzach ekspertów, wycinkach prasowych, etc.

Ponieważ w serwisie działa wyszukiwarka, wpisaliśmy hasło „Bydgoszcz”, aby obejrzeć dostępne w tej chwili zasoby, dotyczące naszego miasta. Wyświetliło się nam ponad 20 pozycji, w większości są to fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1945-49.

Miasto, którego już nie ma

Obejrzenie prezentowanych filmików śmiało można polecić wszystkim miłośnikom naszego miasta. Zobaczyć możemy np. to, czego dawno już nie ma, albo zmieniło zupełnie swój wygląd i przeznaczenie. W kadrach pojawiają się też liczni bydgoszczanie, których być może niejednemu z nas uda się rozpoznać.

Do najciekawszych filmów zaliczyliśmy te z regat wioślarskich z 1945 r., z dożynek, które w tym samym roku odbyły się w Potulicach, z prac przy odbudowie „fabryki elementów kolejowych” w naszym mieście, relację z wizyty marszałka Roli-Żymierskiego i z obchodów rocznicy „krwawej niedzieli” na bydgoskim Rynku.

Z zainteresowaniem ogląda się przejażdżkę po starym kanale z października 1945 r., powojenne wyścigi pływackie „Wpław przez Brdę”, pokazy lotnicze z okazji 600-lecia miasta czy sceny nadania tytułów własności ziemi inwalidom wojennym w powiecie bydgoskim.

Sporą ciekawostką jest nakręcony dla potrzeb PKF filmik, który się ostatecznie w żadnej kronice nie zmieścił, a dotyczący rolnika - racjonalizatora z podbydgoskiej Zielonki, Józefa Moskalewicza. Chłop - samouk badał możliwości skracania okresu wegetacyjnego roślin, a jego odkryciami w 1949 r. zainteresował się Instytut Naukowy Gospodarstwa Wiejskiego.

Rekord przejazdu parowozem

Wzruszać musi odjazd pociągu z dziećmi na kolonie do Bułgarii w 1946 r. Wagony są opisane hasłem „PCK Okręg Pomorski Bydgoszcz”. Z podziwem można oglądać wyczyn bydgoskich kolejarzy, którzy w ramach współzawodnictwa pracy pobili rekord przejazdu parowozem bez płukania kotła, który odtąd miał wynosić 90 000 km. Otrzymali za to odznaczenia osobiście od Bolesława Bieruta.

Za „odkrycie” trzeba jednak uznać film z 1949 roku, nakręcony w przededniu urodzin Józefa Stalina, które obchodził „cały postępowy świat”. Filmowcy wówczas utwalili, a my możemy dziś zobaczyć, jakie to prezenty dla swojego „ukochanego wodza” przygotowywali własnoręcznie m.in. uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Pięknych w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!