https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciężkie życie uczuleniowca

Dla osób uczulonych na pyłki to szczególnie trudny okres w roku. Nieleczona alergia może prowadzić do astmy oskrzelowej i kalectwa.

Dla osób uczulonych na pyłki
to szczególnie trudny okres
w roku. Nieleczona alergia może prowadzić do astmy oskrzelowej i kalectwa.
<!** Image 2 align=none alt="Image 169251" sub="Infografika: Kamil Mójta">

- Właściwie od lutego do października coś pyli. Jak nie drzewa, to trawy i chwasty. Dlatego praktycznie dopiero jesienią oddycham z ulgą
i nie mam kataru - przyznaje cierpiąca od dziesięciu lat na alergię Krystyna Witkowska.

Pora roku

Alergia jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Jeżeli w najbliższej rodzinie nie ma chorób alergicznych, ryzyko wystąpienia alergii u dziecka wynosi 5-15 proc. Jeżeli jedno z rodziców ma alergię, to częstość występowania alergii
u dziecka wzrasta do 20-40 proc.,
a w przypadku, gdy rodzice są alergikami, ryzyko wzrasta do 60 proc. Na alergię można zachorować w każdym wieku. Mogą na nią wskazywać takie symptomy, jak: katar, łzawienie oczu, pokrzywka, pojawiające się o określonej porze roku czy po zjedzeniu pewnych pokarmów. Coraz więcej jest alergenów, zdarzają się też alergie krzyżowe, czyli uczulenie na kilka czynników. Trzeba się leczyć. Tym bardziej, że są dostępne skuteczne leki. Istotne, żeby zażywać je regularnie. Nieleczona alergia może prowadzić do powikłań. Pacjent po przeprowadzeniu badań i wykryciu alergii przez kilka miesięcy jest z reguły leczony doustnymi lekami. Jeśli nie pomagają, dostaje szczepionkę. Nie każdy jednak kwalifikuje się do zaszczepienia. Nie można mieć więcej niż 45 lat. Przeciwwskazaniem są też niektóre przewlekłe choroby, jak np. gruźlica. W ciągu ostatnich lat wyraźnie zwiększyła się częstotliwość uczuleń na pyłki roślin, czyli pyłkowica, która jest najczęstszą alergiczną chorobą układu oddechowego, a której objawy występują sezonowo. Uczulenie na pyłki zaczyna się przeważnie około 7. roku życia, ale zdarza się też znacznie wcześniej i później. Nie wszystkie pyłki uczulają
w takim samym stopniu.

Nie otwierać

Opieka nad dziećmi ze stwierdzoną alergią wziewną na pyłki roślin wymaga od rodziców znajomości cyklu życia roślin uczulających dziecko. Gdy stężenie pyłków w powietrzu wzrasta (najczęściej w suche słoneczne i wietrzne dni), należy ograniczyć wychodzenie z dzieckiem na spacery. Konieczne jest częste i dokładne mycie twarzy, rąk, płukanie nosa i jamy ustnej oraz spojówek oczu wodą lub solą fizjologiczną. W ten sposób ograniczamy dostęp alergenów do śluzówek dróg oddechowych i oczu. Po powrocie ze spaceru należy pamiętać o zmianie okrycia, na którym znajdować się mogą pyłki roślin. Dobrze jest także po powrocie do domu umyć włosy. W czasie jazdy samochodem nie powinniśmy otwierać okien. Wietrzyć mieszkania należy tylko w godzinach, gdy stężenie pyłków roślin jest niskie, czyli wcześnie rano lub wieczorem, w powietrzu jest wtedy większa zawartość pary wodnej, co ogranicza lotność pyłków. W ciągu dnia okna powinny być szczelnie zamknięte.

<!** reklama>

Uczulenie na różnorodne alergeny jest istotnym elementem często poprzedzającym wystąpienie astmy. Niestety, coraz więcej dzieci cierpi na tę chorobę.

- Nieleczona alergia na pyłki traw może prowadzić do astmy oskrzelowej. Z kolei nieleczona astma oskrzelowa powoduje kalectwo. Duszność spoczynkowa to przecież kalectwo - mówi dr Zdzisław Piasecki, pulmonolog dziecięcy. - Najpierw obserwuje się nadreaktywność oskrzeli u dzieci poniżej roku. Astma oskrzelowa jest chorobą przewlekłą, do końca życia. Na szczęście, są skuteczne leki. Niepokojące objawy to napady duszności, które mogą samoistnie mijać, przewlekły kaszel lub katar.

Jak zaznacza dr Piasecki, przypadków alergii jest ostatnio więcej. Pacjentów z podejrzeniem wystąpienia uczulenia kieruje się do specjalisty na rozpoznanie - oni mają bowiem do dyspozycji testy. Kontynuację leczenia może już prowadzić lekarz pierwszego kontaktu.


Na ten sam temat

Reakcja
patologiczna

Alergia to uczulenie na określone substancje zawarte w pożywieniu lub występujące w otoczeniu człowieka, które po przedostaniu się do organizmu wywołują patologiczną reakcję ze strony różnych narządów i układów. Substancje uczulające nazywane są alergenami. U dzieci do najczęstszych chorób alergicznych należą alergie pokarmowa, układu oddechowego i skóry. Z chwilą przedostania się alergenu do organizmu następuje jego obrona, polegająca na wytwarzaniu przeciwciał skierowanych przeciw danemu alergenowi.

Co dalej?

Alergeny dzieli się zależnie od drogi, jaką wnikają do organizmu. Wziewne (wnikają przez błonę śluzową układu oddechowego), to: pyłki roślin, drzew, traw, krzewów, chwastów, rzadziej kwiatów, roztocze kurzu domowego, alergeny zwierzęce, jak sierść kotów, psów, królików i innych zwierząt domowych, zarodniki grzybów pleśniowych. Alergeny pokarmowe (dostają się z pożywieniem), to: mleko krowie, kozie, jajo kurze, pszenica i inne zboża, ryby, owoce cytrusowe, truskawki, melony, poziomki. Alergeny kontaktowe (uczulają przez skórę i błony śluzowe), to wiele substancji chemicznych, jak nikiel, formalina, chrom, barwniki włókiennicze, barwniki stosowane do skór, olejki, kosmetyki, składniki maści leczniczych. Alergeny w postaci jadów owadów żądlących dostają się do organizmu przez ukłucie lub użądlenie owadów.

Atopia

Wrodzona skłonność do występowania chorób alergicznych, związana z zaburzeniem sprawnej eliminacji alergenów i wzmożonym wytwarzaniem przeciwciał przy niewielkim nawet kontakcie z alergenami to atopia. Ponad 80 proc. chorób alergicznych u dzieci, to choroby atopowe.

Narastający
problem

Liczba alergików co dziesięć lat się podwaja. Według szacunków,
w Polsce problem dotyczy 20 proc. dorosłych mieszkańców i 25 proc. dzieci. Do 2020 roku na alergie może cierpieć połowa Europejczyków.(ml)

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski