Alergie pokarmowe to epidemia XXI wieku.
- Najczęstsze alergeny, które obserwujemy w odniesieniu do alergii na pokarmy, to mleko, jajo kurze i orzeszki ziemne - mówi prof. Aneta Krogulska, pediatra i alergolog, kierownik Kliniki Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii w Szpitalu Jurasza.
Alergii pokarmowych jest coraz więcej, ale rośnie też wiedza na ten temat.
- Mamy coraz lepsze metody diagnostyczne, jak również coraz lepsze metody terapeutyczne - mówi prof. Aneta Krogulska. - Do takich metod skutecznego leczenia należy, oczywiście, dieta eliminacyjna, ale również odczulanie doustne na alergeny pokarmowe, które jest coraz szerzej stosowaną metodą. W związku z tym chcielibyśmy zaproponować możliwości lepszej diagnostyki i bardziej skutecznego leczenia.
Na badania Klinika zaprasza pacjentów w poszczególnych grupach wiekowych:
- Od 4 do 36 miesiąca życia z atopowym zapaleniem skóry (postać umiarkowana/ciężka) i /lub alergią IgE - zależną na jajko. Głównym celem badania jest profilaktyka alergii na orzeszki ziemne, orzechy drzew i sezam.
- Od 60 dni do 36 miesięcy, karmione sztucznie lub w sposób mieszany, uczulone na mleko (sIgE dla mleka/dodatni test skórny) i z objawami IgE-zależnej alergii na mleko (objawy w ciągu 2 godzin od spożycia mleka)
- powyżej 6 lat, z umiarkowaną/ciężką postacią atopowego zapalenia skóry, którzy stosują miejscowo emolienty i kortykosteroidy, u których leczenie ogólne lub fototerapia nie są skuteczne. Głównym celem badania jest zastosowanie skutecznego leczenia biologicznego dupilumabem i/lub upadacytynibem i/lub tralokinumabem.
- Z IgE-zależną alergią pokarmową, np. na mleko i/lub na orzeszki ziemne. Głównym celem badania jest wykluczenie lub potwierdzenie alergii, a w przypadku jej potwierdzenia wdrożenie odczulania na odpowiednie alergeny pokarmowe.
Aby umówić się na badanie, należy zadzwonić pod nr 52/ 585-48-85 lub 52/ 585-48-50.
