Nasza Loteria

Choroba zakaźna atakuje przedszkolaków. Jak sytuacja wygląda w Bydgoszczy?

KW
Marzena Bugala-Astaszow
Lekarze biją na alarm – coraz więcej dzieci choruje na bostonkę. Sprawdzamy, jak sytuacja wygląda w bydgoskich przedszkolach. Co należy wiedzieć o tej chorobie i jak postępować w przypadku pojawienia się jej objawów?

Bostonka, czy inaczej choroba bostońska, właściwie nazywa się chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (Hand, Foot and Mouth Disease - HFMD). Jest to choroba zakaźna (zarażamy się drogą kropelkową i pokarmową) wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Lubi ciepło – atakuje głównie latem, ale gorący wrzesień również jej sprzyja. Głównie chorują na nią maluchy do 5. roku życia, ale również starsze dzieci i dorośli mogą się zarazić.

Początki są niewinne - dziecko jest trochę osowiałe, markotne. Z godziny na godzinę czuje się coraz gorzej. Po pewnym czasie trudno jest mu cokolwiek utrzymać w dłoniach, złożyć klocki, zapiąć guziki. Bolą rączki, paluszki.

Główne objawy bostonki to: bolesna wysypka na dłoniach, stopach i w gardle, silny ból gardła, ból głowy, gorączka ok. 38,5-39 st., czasami dochodzą do tego wymioty (spowodowane w dużej mierze podrażnieniem gardła) i biegunki, rzadko problemy z oddychaniem.

Zdarza się, że rodzice mylą bostonkę z ospą wietrzną. Wszystko dlatego, że w obu chorobach występuje wysypka. Jednak w bostonce – tylko w określonych miejscach, czyli na dłoniach, stopach i w jamie ustnej.

Bostonką można się zarazić na drodze kropelkowej – wirus znajduje się w kale, ślinie chorego, wydzielinie z pęcherzyków. Jeśli więc dziecko dotyka przedmiotów, z którymi wcześniej miała kontakt zakażona choroba – też może zachorować. Dlatego tak bardzo ważne jest mycie rąk.

Jak sytuacja wygląda w bydgoskich przedszkolach?

- Mamy kilkoro dzieci chorych, ale trudno mi powiedzieć, czy to z powodu bostonki. Wydaje mi się, że absencja spowodowana jest przeziębieniem lub grypą – usłyszeliśmy w jednym z niepublicznych przedszkoli na Bartodziejach.

Takie opinie usłyszeliśmy w kilku innych placówkach, do których telefonowaliśmy. Można wysnuć z tego wniosek, że nad Brdą większego problemu z tą chorobą zakaźną nie ma.

Dodajmy jeszcze, że chorobę dłoni, stóp i jamy ustnej leczy się wyłącznie objawowo. Choremu podawane są leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Bardzo ważne jest picie dużych ilości wody.

od 16 lat
Wideo

Akcja czad / DZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski