Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chichot Gombrowicza

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Gimnazjaliści mają obowiązkowo czytać „Krzyżaków” i „Potop” Henryka Sienkiewicza, a licealiści zapomnieć o gombrowiczowskiej gębie.

Gimnazjaliści mają obowiązkowo czytać „Krzyżaków” i „Potop” Henryka Sienkiewicza, a licealiści zapomnieć o gombrowiczowskiej gębie.

- Chcę wierzyć, że to tylko ponury żart - nie kryje swojego stanowiska Małgorzata Ziółkowska-Łuczak, polonistka z jednej ze szkół podstawowych regionu. - Nie można politycznie decydować, co jest dobrą literaturą. Nie można odgórnie zmieniać historii polskiej literatury, pomijając w kanonie dzieła Witolda Gombrowicza. Nie powinien się za to brać człowiek, który najwyraźniej tej literatury nie zna. A wydawało się, że czasy literatury „słusznej i „niesłusznej” mamy już za sobą...

<!** reklama left>Kontrowersje budzi nie tylko propozycja odesłania „Ferdydurke” i „Trans-Atlantyku” na listę lektur nieobowiązkowych, ale i np. uczynienie z „Krzyżaków” i „Potopu” pozycji obowiązkowych dla gimnazjalistów.

Zdaniem Romana Giertycha, Sienkiewiczowskie powieści to patriotyczny kanon, który każdy polski nastolatek powinien sobie przyswoić.

Zdaniem opozycjonistów - to promowanie staroświeckiego modelu patriotyzmu. Zdaniem praktyków natomiast, czyli nauczycieli - co za dużo, to nie zdrowo. Zdecydowana większość polskich nastolatków nie będzie po prostu w stanie strawić takiej dawki Sienkiewicza.

Maria Gabryszak, wicedyrektor szkoły podstawowej, uczy języka polskiego od 26 lat. Przeżyła już niejedną rewolucję programową.

Dobierając lektury, bierze pod uwagę w dużej mierze zainteresowania uczniów. Jak miałaby omawiać książkę, jeśli większość klasy nie znałaby jej treści?

- Dlatego staramy się wykorzystywać entuzjazm dzieci. Skoro uwielbiają Harry’ego Pottera, omawiamy go. Jesteśmy elastyczni - podkreśla. - Bywa, że wracam do lektur ze swojej młodości, np. „Chłopców ze starówki”. Ta książka wciąż podoba się dzieciom.

Nauczyciele wskazują również na czysto techniczne aspekty proponowanych przez ministra Romana Giertycha zmian. Najczęściej wybierają z listy te lektury, które po prostu mają w szkolnych bibliotekach. Tematu ubóstwa wielu szkolnych księgozbiorów minister Giertych jednak dotychczas nie poruszał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!