Siła umysłu
Mózg stanowi 2 procent masy naszego ciała i choć to bardzo niewiele, to jego rola w funkcjonowaniu całego organizmu nie ma sobie równych. Niestety, wraz z upływem lat mózg, jak każdy inny organ, zużywa się i może nas zawodzić. Na szczęście w dużej mierze możemy temu zaradzić.
Wystarczy postawić na odpowiedni styl życia, dietę oraz ćwiczenia wspierające myślenie. Bardzo ważne w utrzymaniu sprawnej pracy mózgu jest odpowiednie krążenie.
Zdrowe krążenie to zdrowy mózg
- Profilaktyka zaburzeń krążenia mózgowego to profilaktyka takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca czy otyłość, czyli tych wchodzących w skład zespołu metabolicznego. Niestety, wciąż spora część pacjentów nie wiąże problemów kardiologicznych z ryzykiem udaru mózgu. Trzeba pamiętać, że są one od siebie zależne, ponieważ oba wynikają z problemów z układem krążenia - mówi doktor Beata Tarnacka, specjalista neurolog.
W prewencji podkreśla się też rolę aktywności fizycznej, która polepsza krążenie, a co za tym idzie - ukrwienie mózgu. - Wystarczy pół godziny ćwiczeń trzy razy w tygodniu, by wzmocnić układy krwionośny i mięśniowy. Dieta bogata w warzywa i owoce, z jak najmniejszą ilością tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, również poprawia funkcjonowanie układu krążenia. Istotne jest także zmniejszenie ilości soli, co powoduje spadek ciśnienia tętniczego. Ograniczenie potraw mięsnych pozwala na zmniejszenie poziomu homocysteiny, która również jest czynnikiem ryzyka chorób naczyniowych. Lekarze zwracają też szczególną uwagę na smażenie produktów zawierających cholesterol, ponieważ ulega on wówczas utlenieniu i zamienia się w tzw. zły cholesterol (LDL), sprzyjający zatykaniu tętnic. Krążenie można poprawić również poprzez przyjmowanie leków, na przykład winpocetyny - dodaje lekarz.
Trzy proste ćwiczenia, które usprawnią pracę mózgu. Przetest...
Umysł też jest głodny!
Prowadzenie zdrowego stylu życia i zachowanie zbilansowanej diety nie tylko wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ale może także poprawić pamięć i koncentrację.
Warto się stosować do kilku ważnych dla naszego umysłu zasad. Jedną z podstawowych jest picie dużej ilości wody. Nasz najważniejszy organ - mózg w 80 procentach składa się z wody, a jej niedobór bardzo go osłabia. Woda pomaga w odżywianiu komórek, regulowaniu temperatury ciała oraz jest niezbędna do usuwania szkodliwych produktów przemiany materii. Dlatego dla utrzymania zdrowia musimy uzupełniać jej niedobory.
Kolejną kwestią jest zachowanie umiaru w spożywaniu słodyczy. Są one źródłem pustych kalorii, czyli nie zawierają żadnych cennych składników odżywczych. Korzyść dla naszego mózgu przyniosą za to świeże i suszone owoce czy orzechy, a gdy mamy ochotę na czekoladę, sięgnij my po tę gorzką.
Pamiętajmy, że nasz umysł również jest głodny. Chorobom przewlekłym, zwłaszcza tym o podłożu neurologicznym, często towarzyszą problemy z pamięcią. Aby poprawić pracę mózgu, musimy dostarczyć mu odpowiedniej ilości węglowodanów złożonych. Znajdziemy je w nasionach, ziarnach zbóż, mące z pełnego przemiału, kaszach, ziemniakach, fasoli i soczewicy. Nie rezygnujmy także z zielonej herbaty, awokado, kwasów Omega-3 oraz przeciwutleniaczy.
ZOBACZ TAKŻE: Jak niedobór snu działa na nasz mózg?
(Źródło:Dzień Dobry TVN, Dostawca: x-news)
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

ZOBACZ TAKŻE: SEKUND BIZNESU - o niedzielnym zakazie handlu
(Źródło:vivi24)