- Prace nad projektem trwały od jesieni 2013 roku - mówi Andrzej Półgrabski, prezes Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, który jest inwestorem hali. - Na początku tego miesiąca otrzymaliśmy pozwolenie na budowę. I prace ruszyły. Ich zakończenie przewidujemy na sierpień 2015 r. Planujemy, że pierwsza impreza targowa będzie mogła zostać tu zorganizowana jesienią przyszłego roku - dodaje.
Zobacz galerię: Kamień węgielny pod Centrum Targowo-Wystawiennicze
[break]
Centrum, które powstaje przy skrzyżowaniu ul. Gdańskiej z Jeździecką, ma spełniać głównie funkcję wystawienniczo-targową, ale odpowiadając na zapotrzebowanie rynku ma stać się także miejscem konferencji i imprez artystyczno-rozrywkowych o zasięgu lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym.
- Chcemy, aby był to obiekt wielofunkcyjny. Ze względu na dobrą akustykę będą mogły odbywać się tu koncerty - chwali się Andrzej Półgrabski. - Nie zabraknie też sal konferencyjnych, największa z nich pomieści 600 osób. Liczymy, że wybudowanie takiego centrum przyciągnie do Bydgoszczy środowiska biznesowe, a kształtowany podczas targów wizerunek miasta jako centrum gospodarczego podniesie jego atrakcyjność inwestycyjną. W Bydgoszczy mamy silne branże obróbki tworzyw sztucznych czy konstrukcji stalowych, które będą mogły organizować u nas imprezy wystawiennicze - dodaje prezes Półgrabski.
Wczoraj uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę centrum. W tubie umieszczono akt erekcyjny, wizualizację obiektu, monety i egzemplarze trzech bydgoskich dzienników, w tym „Expressu Bydgoskiego”.
- Niedawno miałem okazję uczestniczyć w rozpoczęciu budowy inkubatora przedsiębiorczości. Teraz Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny rozpoczyna kolejną ważną inwestycję. To będzie doskonałe miejsce dla sektora targowego, który przez ostatnie lata nie miał szans się rozwijać - powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. Chwilę później, w towarzystwie wiceprezydent Elżbiety Rusielewicz i Andrzeja Półgrabskiego, wmurował kamień węgielny.
Powierzchnia użytkowa centrum wyniesie ponad 16 tys. metrów kwadratowych. Część wystawowa zajmie prawie 12 tys. mkw., a administracyjno-konferencyjna 4,6 tys. mkw. Parametry hali są imponujące. Przestrzeń będzie można podzielić na 3 mniejsze sale za pomocą dwóch półautomatycznych mobilnych ścian o wysokości 13 m - będą one jedne z najwyższych w Europie. Wykonawcą prac jest firma Skanska S.A. Całkowity koszt realizacji projektu to ponad 51 mln zł brutto, w tym ponad 20 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych.
