MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Campus Academy w Bydgoszczy. Rafał Trzaskowski zainaugurował swój nowy polityczny projekt

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Rafał Trzaskowski w Bydgoszczy zainaugurował cykl spotkań w ramach Campus Academy. Towarzyszyli mu marszałek Piotr Całbecki i prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski
Rafał Trzaskowski w Bydgoszczy zainaugurował cykl spotkań w ramach Campus Academy. Towarzyszyli mu marszałek Piotr Całbecki i prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski Tomasz Czachorowski
W bydgoskich Młynach Rothera rozpoczął się cykl spotkań w ramach Campus Academy, inicjatywy prezydenta Warszawy. W piątek oprócz Trzaskowskiego gośćmi spotkania byli też Rafał Bruski i Piotr Całbecki. Kontrowersje wzbudziła promocja tego wydarzenia na miejskich przystankach.

Campus Academy to rozszerzenie inicjatywy spotkań z cyklu Campus Polska. Do tej pory wydarzenia były organizowane dwukrotnie w Olsztynie. Event w Bydgoszczy rozpoczął się w 20 stycznia o godzinie 17 wystąpieniem Rafała Trzaskowskiego w Młynach Rothera na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy został ogłoszony rokiem Andrzeja Szwalbego

od 16 lat

- Dzisiejsza władza robi wszystko, by podkopać zaufanie do autorytetów - mówił prezydent stolicy, były kontrkandydat Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich 2020 roku. - Na Campusie widać było wielokrotnie, że reagowaliście najbardziej gorąco, kiedy mogliście porozmawiać z prawdziwymi autorytetami, choćby z naszymi powstańczyniami. My tych autorytetów dzisiaj bardzo potrzebujemy. Jak bez autorytetów budować przyszłość, jak zaplanować agendę modernizacji?

Pieniądze z KPO szansą dla Polski

W sali konferencyjnej Młynów Rothera wystąpieniu Trzaskowskiego przysłuchiwało się kilkadziesiąt osób, większości młodych ludzi. I duża część z nich - jak wynika ze słów samego prezydenta Warszawy, który zwracając się do nich, pytał, kto jest z Bydgoszczy - przyjechała z innych miast. Wśród obecnych na spotkaniu byli politycy, w tym parlamentarzyści skupieni wokół opozycji parlamentarnej. By wymienić Barbarę Nowacką, Sławomira Nitrasa, Katarzynę Lubnauer, Pawła Olszewskiego, Jana Szopińskiego, Dariusza Kurzawę.

Rafał Trzaskowski nawiązał do - jak to ujął - szansy dla Polski, którą jest program KPO i związane z nim fundusze z Unii Europejskiej. - To są pieniądze, które mogłyby posłużyć, by całkowicie zmienić Polskę. To jest 170 mld złotych. O KPO mówiliśmy również w kontekście praworządności. Rząd Prawa i Sprawiedliwości tę praworządność narusza. To sprawa niesłychanie dla nas ważna, bo nie da się budować nowoczesnego państwa, jeśli ktoś chce upolitycznić sądy.

Prezydent Warszawy nazwał fundusze, które miałyby do Polski trafić w ramach KPO, "nowym planem Marshalla": - Słuchajcie, nie wiadomo, dlaczego oni nie chcą tych pieniędzy! - ocenił działania PiS-u i koalicjantów.

Nawiązał do tweeta Janusza Kowalskiego, obecnego wiceministra rolnictwa, który brzmiał: "Wielka Brytania jest poza UE dlatego, że unijczyk Donald Tusk był nieudolnym i cynicznym szefem Rady Europejskiej z niemieckiego nadania. Tusk na zawsze pozostanie tam symbolem brukselskiej pychy i cynizmu. Za rozkład UE współodpowiedzialność ponosi Tusk. Pamiętajmy o tym!".

- Takich wypowiedzi, takich cytatów jest mnóstwo - mówił Trzaskowski. - Mnóstwo polityki, która kwestionuje to, co dla nas najważniejsze, bo przecież członkostwo w Unii Europejskiej to nie tylko dobrobyt, ale to również bezpieczeństwo. Dzisiaj, wygląda na to, że jesteśmy tak podzieleni, że trudno byłoby dogadać się, co do spraw, które są dla nas absolutnie zasadnicze.

"Najciekawsze debaty z młodymi"

Do Trzaskowskiego dołączyli następnie Piotr Całbecki, marszałek województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

- Witam studentów pierwszego, drugiego i trzeciego wieku - Rafał Bruski nawiązał do, w zamyśle, dyskusyjnej formuły spotkania. - Jako dwukrotny uczestnik wydarzenia Campus Polska, mogę powiedzieć, że jest ono wyjątkowe. Taki jest entuzjazm i szczerość uczestników tych spotkań. Debaty z młodymi ludźmi, a nie czuję się politykiem, tylko samorządowcem, są zawsze najtrudniejsze. Po drugiej stronie siedzą przecież osoby, które wychwycą każdy fałsz, ale te debaty są ciekawe. Dostrzegamy pozytywne siły, które wami kierują. Możemy się spierać, byle to był spór toczony na odpowiednim poziomie. To projekt wyjątkowy, dzięki ci, Rafał, że zdecydowałeś się ruszyć z Akademią w Polskę właśnie z Bydgoszczy.

Z kolei Piotr Całbecki mówił: - Oddajemy wam władzę, bo taki to już przychodzi czas. Przynajmniej ja tak to czuję, że chyba powinni nowi, młodzi ludzie ją przejmować. I pokierować losami naszego kraju.

W sobotę o godzinie 10 w ramach Campus Academy wystąpi Andrij Sadowy, mer Lwowa. Spotkanie poprowadzi Tomasz Terlikowski. O godzinie 11.30 z kolei swoje wystąpienie ma rozpocząć Radosław Sikorski. Wykład europosła, byłego ministra obrony i spraw zagranicznych nosi tytuł "Integracja czy izolacja" poświęcony będzie wspólnej polityce bezpieczeństwa Unii Europejskiej i USA.

Z kolei o 16.30 rozpocznie się debata pod hasłem „Pierwszy kryzys w młodym wieku? Jak przetrwać lata dwudzieste XXI wieku.". Wystąpią: Anna Materska-Sosnowska, Barbara Brodzińska-Mirowska, Marcin Celiński i Rafał Bruski.

Reklama Campusu na tablicach ITS

Campus Academy jeszcze zanim się rozpoczęło, wzbudziło też w Bydgoszczy pewne kontrowersje, ponieważ reklama wydarzenia pojawiła się na tablicach ITS na przystankach autobusowych w mieście. Skoro wydarzenie nie jest organizowane przez bydgoski ratusz ani miejską instytucję, to w jaki sposób udało się to organizatorom Campus Academy? Zapytaliśmy Urząd Miasta o zasady udzielenia organizatorom wydarzenia – Fundacji Campus Polska – miejsca na tablicach oraz o to, czy również inne podmioty, poza miejskimi instytucjami, mogą na tych samych warunkach korzystać z tablic.

– Tablice ITS, w miarę dostępności powierzchni, czyli w czasie kiedy nie są zajęte przez miejskie wydarzenia/komunikaty, udostępniane są innym podmiotom. Tak było m.in. na przełomie grudnia i stycznia bieżącego roku, kiedy tę powierzchnię użyczyliśmy organizatorom Orszaku Trzech Króli. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku inicjatywy Campus Academy – poinformowała „Express Bydgoski” Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

Jak ustaliliśmy, wynajem miejsca na zorganizowanie zjazdu sympatyków Rafała Trzaskowskiego kosztował 12 tys. zł. Na tyle opiewa umowa została pomiędzy Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera a Fundacją Campus Polska, która jest organizatorem wydarzenia. Umowa dotyczy wynajmu przestrzeni wraz z wyposażeniem w terminie 20-21 stycznia.

Czy „Młyny” można wynająć na organizację różnych wydarzeń, jakie obowiązują zasady i cennik wynajmu, od kiedy i przez kogo ustanowione? No i gdzie je można znaleźć? O to zapytaliśmy administratora Młynów Rothera.

- Jako miejska instytucja kultury tworzymy przestrzeń dla mieszkańców i z mieszkańcami, w której każdy może aktywnie i twórczo spędzać czas oraz w której mogą odbywać się różnorodne wydarzenia. Zależy nam na tym, aby Młyny Rothera były przestrzenią otwartą, w której obecny jest dialog społeczny oraz spotykają się ludzie o różnych poglądach i przekonaniach - mówi Anna Czarnecka, kierowniczka działu komunikacji Centrum Nauki i Kultury Młynów Rothera.

- Pełnimy też funkcję pierwszego w Bydgoszczy centrum nauki, dlatego zależy nam na tym, aby w naszej przestrzeni odbywały się wydarzenia, które skłaniają do dyskusji i refleksji, także społecznych i politycznych - mówi Anna Czarnecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski