Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Camerimage 2016: Jest ojciec chrzestny i jest rodzina. Uważajcie, już się do nas wybierają...

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Plakat Camerimage 2016
Plakat Camerimage 2016 Igor Morski
Tuzy światowej kinematografii, laureaci najważniejszych filmowych nagród. Już w przyszłą sobotę rusza Camerimage. Jeszcze w Bydgoszczy.

Kiedy podczas festiwalowej gali otwarcia na ekranie pojawia się firmowy plakat i rozlegają pierwsze dźwięki muzyki do „Ostatniego Mohikanina”, przez salę przetacza się burza oklasków...

„Rodzina” Camerimage pamięta, że Oscarowy „Mohikanin” wyświetlany był podczas pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w 1993 roku, kiedy miał on jeszcze dość kameralną formę spotkania w auli UMK na toruńskich Bielanach. Od tego czasu jest jego znakiem firmowym, kodem jednego z najbardziej niezwykłych festiwali filmowych na świecie.

- Camerimage znacznie przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy.

W wielu krajach, również w Polsce, zawód ten zaliczany był do technicznych. Dzięki festiwalowi zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu - jest artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy - przypominają organizatorzy.

I to kluczowa teza do zrozumienia fenomenu Camerimage. Przy okazji kolejnych edycji przypominam, że Bydgoszcz jest w ten listopadowy tydzień jedynym miejscem na świecie, w którym na metr kwadratowy przypada tak wielu laureatów Oscara. Jednak bez względu na to, czy gośćmi specjalnymi są nagradzani przez Akademię aktorzy, reżyserzy czy scenografowie, wszyscy oni chylą w tym czasie czoła przed autorami zdjęć.

Camerimage jest już potężnym przedsięwzięciem (tak dużym, że od kilku lat toczy się emocjonalna i gorąca dyskusja o potrzebie wyprowadzenia go do miasta, które zagwarantuje budowę wielkiego centrum festiwalowego). Składa się nań wiele sekcji, konkursów (m.in. operatorskich debiutów, etiud studenckich, wideoklipów i - od niedawna - pilotów seriali), paneli, warsztatów. Obserwatorów zwykle interesują jednak tak zwane „nazwiska” - i tu Camerimage nie zawodzi.

Już w lipcu ogłoszono, że w tym roku Nagrodę za Całokształt Twórczości odbierze Michael Chapmann, operator kamery i autor zdjęć do (między innymi) „Taksówkarza”, „Wściekłego byka” czy „Ściganego”. We wrześniu dowiedzieliśmy się, że jedną z imprez towarzyszących będzie „Unseen”, wystawa 135 czarno-białych zdjęć autorstwa Jessiki Lange. Znakomita aktorka, laureatka dwóch Oscarów, pojawi się na wernisażu w bwa 13. listopada. Warto dodać, że również tradycyjnie, równolegle w CSW „Znaki Czasu” w Toruniu, przygotowywana jest duża impreza wystawiennicza towarzysząca Camerimage - tym razem będzie to prezentacja autorstwa wielkiego kanadyjskiego reżysera Davida Cronenberga („Mucha”, „Nagi lunch”) zatytułowana „Evolution”.

Zanim do rąk tegorocznych laureatów trafią konkursowe Złote, Srebrne i Brązowe Żaby, Camerimage nagrodzi również za szczególną wrażliwość wizualną scenografa i producenta. W tym roku wyróżniono Dennisa Gassnera (scenografia do „Bugsy”, „Barton Fink”, „Truman Show”, „Spectre” i „Skyfall”) oraz Roberta Lantosa (produkcja m.in. „eXistenZ”, „Julia”).

Camerimage to też „tłusty” tydzień dla miasta. - Nie mamy jeszcze zamkniętych list akredytacyjnych ani listy gości. W tej chwili samych gości - filmowców i przedstawicieli firm mamy w systemie około 350 - informuje Karolina Ciechońska, rzeczniczka prasowa festiwalu. - Spodziewamy się kilkuset studentów szkół filmowych z kilkudziesięciu krajów. Pokazujemy w tym roku filmy studenckie z USA, UK, Rosji, Grecji, Meksyku, Australii, Tajwanu czy Singapuru. Tak jak w poprzednich latach, do ich goszczenia zgłosiło się około 100 rodzin z Bydgoszczy.

Jak zawsze też pękają w szwach lokalne hotele. - Myślę, że hotelarze nie mogą narzekać - mówi rzeczniczka. - Również transport gości to całe przedsięwzięcie logistyczne - przylatują do Bydgoszczy z całego świata, na wszystkie polskie lotniska, organizujemy dla nich samochody i autokary.

Gośćmi opiekować się będzie również sztab przeszkolonych i biegłych językowo wolontariuszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!