Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cała wiedza o zdrowiu małego pacjenta w książeczce

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Nowe książeczki (z prawej) wydawane są już na oddziałach noworodkowych
Nowe książeczki (z prawej) wydawane są już na oddziałach noworodkowych Dariusz Bloch
Od nowego roku książeczka zdrowia dziecka jest obowiązkowym dokumentem. Dzięki niej w jednym miejscu zebrane zostaną informacje na temat rozwoju dziecka od urodzenia aż do pełnoletności. Lekarzom POZ, pięlgniarkom i położnym przybędzie pracy

[break]
Obowiązkowe książeczki zniknęły w 2002 roku, bo miał wejść w życie elektroniczny rejestr usług medycznych. A ponieważ nie ma go do dziś, poprzedni minister zdrowia postanowił, że znów będą obowiązkowe. Od nowego roku KZD wydawane są na oddziałach noworodkowych.

- Przez ostatnie 14 lat książeczki, choć nieobowiązkowe, to jednak funkcjonowały, ale panował w nich chaos i rzadko były uzupełniane - mówi Radosława Staszak-Kowalska, ordynator Oddziału Pediatrii, Pneumonologii i Alergologii z Pododdziałem Niemowlęcym Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. - Na darmo było w nich szukać chociażby wpisów o konsultacjach specjalistycznych. Brakowało dokumentu, który spinałby całą wiedzę o pacjencie. Osobiście jestem zachwycona nowymi książeczkami, bo zawierać będą wszystkie wiadomości niezbędne lekarzom, żeby dalej prowadzić dziecko.

Dużo cennych wpisów

W nowych KZD, oprócz danych osobowych dziecka oraz rodziców lub opiekunów, odnotowane zostaną informacje: o przebiegu ciąży, porodu, stanu noworodka po urodzeniu i jego obserwacji, szczepieniach, a potem wizytach patronażowych. Są też tabele ciśnienia tętniczego, siatki centylowe, a także miejsce na wpisy: wizyt profilaktycznych (od urodzenia do 4 lat i między 5 a 19 rokiem życia), informacje o przebytych chorobach zakaźnych, konsultacjach specjalistycznych, hospitalizacjach i kontrolach u stomatologa.

PRZECZYTAJ:Minusem nowych książeczek jest brak karty rozwoju psychoruchowego dziecka

Z książeczki lekarze, do których zgłosi się mały pacjent z rodzicem, dowiedzą się teraz, na co dziecko jest uczulone, czy korzysta z zaopatrzenia w sprzęt i wyroby medyczne. Będą też wpisy o zwolnieniach z WF-u.

Teraz lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki środowiskowe i położne będą mieli obowiązek wypełniania książeczek. - Jeśli zrobią to rzetelnie, w co wierzę, to bardzo ułatwi pracę wszystkim lekarzom, do których potem rodzic zgłosi się z dzieckiem -podkreśla dr nauk med. Radosława Staszak-Kowalska. - Najważniejsze, żeby rodzice przy każdej wizycie lekarskiej nie zapominali jej zabrać.

Ukłon w stronę dziecka

Nowe książeczki to nie tylko więcej pracy dla lekarzy POZ, ale i dla pielęgniarek i położnych.

Te książeczki zdrowia dziecka zawierać będą wszystkie wiadomości niezbędne, by dalej prowadzić pacjenta. - Radosława Staszak-Kowalska

- Na pewno przybędzie nam papierkowej roboty, bo oprócz dokonania wpisu w książeczkach lekarze POZ, pielęgniarki oraz położne i tak prowadzą swoją obszerną dokumentację medyczną - mówi Wiesława Kujawa, konsultant wojewódzki pielęgniarstwa rodzinnego. - Ta książeczka jest ukłonem w stronę dzieci i rodziców. Znajdą w niej informację kiedy i jakie badanie profilaktyczne należy się ich pociechom w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Poza tym porządkuje ona dokumentację medyczną dziecka. Rodzice nie będą już musieli kserować danych zawartych w kartotekach w razie wizyt np. u innego lekarza. Dobrą rzeczą są też miejsca na wpisy dat przypominających o wizytach patronażowych lekarskich czy pielęgniarskich i potrzebie wykonania badań przesiewowych i bilansów zdrowia. Minus to brak miejsca na uwagi pielęgniarek szkolnych.

Pani Justyna wkrótce zostanie mamą. Jej zdaniem, obowiązkowe książeczki to świetne rozwiązanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!