https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Był krewnym Mikołaja Kopernika

Przemysław Krzyżanowski
Protoplastą jednego z najsłynniejszych rodów szlacheckich na Pomorzu był Maciej Konopacki, chorąży pomorski w roku 1495.

Protoplastą jednego z najsłynniejszych rodów szlacheckich na Pomorzu był Maciej Konopacki, chorąży pomorski w roku 1495.

<!** Image 2 align=right alt="Image 104998" sub="Maciej Konopacki był jednym ze sponsorów budowy w Świeciu kościoła pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Fot. Marek Wojciekiewicz">Ród wywodził swoje nazwisko od staropolskiego „konop”, czyli konopie. Prawdopodobnie majątek Konopat, to dawne miejsce uprawy tej bardzo popularnej w dawnej Polsce rośliny. Stąd już niedaleko do powstania nazwiska Konopaccy.

Zaszczytne pokrewieństwo

Warto wspomnieć, iż byli oni spokrewnieni z biskupem warmińskim, Łukaszem Watzenrode, a tym samym z Mikołajem Kopernikiem.

Jerzy I Konopacki karierę urzędniczą z pełnym rozmachem rozpoczął w roku 1499, obejmując kasztelanię chełmińską. Starostą świeckim mianował go król Zygmunt I Stary w roku 1508. Był podkomorzym pomorskim od czerwca 1513 do marca 1516 roku, kasztelanem gdańskim w latach 1616-1518, a następnie od 21 grudnia 1518 roku, do śmierci 28 lutego 1543 - wojewodą pomorskim.

Do tego roku piastował również stanowisko świeckiego starosty.

<!** reklama>Ród Konopackich należał do jednego z najmożniejszych w tym regionie. Ich majątkiem rodowym był oczywiście Konopat, który wówczas nazywano Konopaty. Oprócz tego posiadali: Rynkowce, Żuków, Trzcianę, Minkowice, Kuczwały, Mirachów, Straszew, Lignów, Mikołajki, Łopaty. Jerzy Konopacki dzierżawił również, już wcześniej jako kasztelan chełmiński, dobra gniewskie. Procesował się także o wieś Lisewo ze starostą kowalewskim Janem z Ledcza i rajcami toruńskimi, braćmi Peckaw. W późniejszym okresie majątek powiększył się o dobra w Leśnej Jani i folwark Rynkówki.

Korespondencja z królem

Jerzy I Konopacki, ze względu na pełnione funkcje, często kontaktował się z królem Zygmuntem I Starym, co potwierdza zachowana korespondencja, zebrana w aktach Stanów Prus Królewskich.

To z inicjatywy tego starosty, Świecie ponownie otrzymało akt nadania praw miejskich, tym razem przez polskiego króla, w roku 1530.

Konopacki wsparł także finansowo budowę kościoła pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa, czyli jedynej zachowanej świątyni Starego Miasta Świecia - starej fary.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski