Bydgoszczanin chce wyższej emerytury za zmuszanie go do ośnieżania

Piotr Schutta
Mieszkający przy ulicy Średniej na Jachcicach 81-letni rencista ma zimą do posprzątania 290 metrów kwadratowych chodnika przed domem.
Mieszkający przy ulicy Średniej na Jachcicach 81-letni rencista ma zimą do posprzątania 290 metrów kwadratowych chodnika przed domem. Filip Kowalkowski
Ma 81 lat i rentę inwalidzką. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, musi odśnieżać prawie trzysta metrów kwadratowych chodnika okalającego jego posesję. W podobnej sytuacji znajduje się wielu właścicieli nieruchomości w całej Polsce.

Napisał do sześćdziesięciu posłów, dwóch prezydentów Rzeczypospolitej, tyluż premierów, także do marszałków i wicemarszałków Sejmu, do senatorów, szefów partii, Ministerstwa Sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego i jeszcze paru innych urzędów centralnych oraz lokalnych, z prezydentem Bydgoszczy na czele.

Jak najwięcej treści

Listy pisane są na starej maszynie. Niektóre literki rozmazane, wszystkie ciasno poupychane. Odstępy między wierszami minimalne, tak żeby na kartce zmieściło się jak najwięcej treści. Dwustronicowa „gęsta” epistoła do posłów na przykład zaczyna się tak:

„Zwracam się jako obywatel i wyborca Posłów o wyjaśnienie mi sprawy, z jaką nie mogę się pogodzić...” Potem następuje obszerne i dość rzeczowe wyjaśnienie problemu, zawierające również kilka złośliwych dygresji oraz odniesienie do Konstytucji RP. Niewiele różniące się wersje listów otrzymali m.in. Stanisław Piotrowicz (przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka), Jarosław Kaczyński, Bronisław Komorowski, Andrzej Duda, Ewa Kopacz i Beata Szydło. Wszystkie pisma podpisane są tak samo: „Z poważaniem Parobek Pańszczyźniany”.

- Tak się właśnie czuję, bo od czterdziestu lat wykonuję niewolniczą pracę, za którą nikt mi nie płaci złamanego grosza. A jeśli jej nie wykonam grozi mi mandat albo grzywna w wysokości 1500 złotych - mówi pan Stanisław (nazwisko do wiadomości redakcji), z zawodu taksówkarz, kierowca ciężarówki, były mistrz stolarski. Mimo 81 lat i poważnej kontuzji kręgosłupa, mężczyzna trzyma się prosto, ruchy ma energiczne, ton głosu zdecydowany.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Co grozi za palenie śmieci (nie tylko w kominku)

Jego problemem jest odśnieżanie chodnika wokół jego posesji przy ulicy Średniej w Bydgoszczy, a właściwie artykuł 5, ustęp 1, punkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 1996 roku.

- Ta ustawa to bubel prawny. Według niej, mam za darmo odśnieżać, odkuwać z lodu i oczyszczać z błota 290 metrów kwadratowych chodnika tylko dlatego, że przylega on do mojego płotu - precyzuje mężczyzna.
W listach pyta polityków i urzędników stanowiących i egzekwujących prawo, skąd właściciel nieruchomości ma wziąć pieniądze na sól, piasek, rękawice robocze i łopatę. Dopytuje, gdzie obywatel ma wyrzucać błoto pośniegowe („do kieszeni?”). Albo co ma zrobić ze zgniłymi liśćmi, spadającymi z drzew rosnących przy chodniku.

Odpowiedzi brak. Wprawdzie niektórzy indagowani „coś tam” panu Stanisławowi odpisują, ale trudno się w tym doszukać konkretnych rozwiązań. Bydgoski rencista wziął więc sprawy w swoje ręce i wymyślił, że za pracę przy sprzątaniu chodników wokół swojej działki powinni mu zapłacić: konkretnie Urząd Miasta Bydgoszczy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Takie też pisma, ze stosownym żądaniem rekompensaty finansowej, skierował do wspomnianych instytucji. Uzasadniał to m.in. faktem, że za oczyszczanie mniejszego terenu pracownik wynajęty przez Administrację Domów Miejskich otrzymuje 1140 złotych miesięcznie.

Od 40 lat wykonuję niewolniczą pracę, za którą nikt mi nie płaci złamanego grosza. Czuję się jak parobek.

Do Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej bydgoszczanin zwrócił się z prośbą o wydanie mu świadectwa pracy lub zaświadczenia o zatrudnieniu, by mógł na tej podstawie dochodzić swoich roszczeń. Wyszło mu bowiem, że za szuflowanie chodników od 1978 do 2014 roku ZUS powinien mu doliczyć siedem lat składkowych i podwyższyć tym samym świadczenie. Niestety. Brak zrozumienia. Od dyrektora ZDMiKP Mirosława Kozłowicza otrzymał jedynie krótkie pisemko kończące się tak: „...nie pozostaje mi nic innego, jak tylko podziękować za tak sumienne wypełnianie przez tyle lat obowiązku w zakresie odśnieżania chodnika”.

Kręgosłup nie wytrzymał

W tym roku pan Stanisław nie odśnieżał. Sił brakuje i kręgosłup odmawia posłuszeństwa. Pięć lat temu mężczyzna poślizgnął się przy skuwaniu lodu. Efekt: złamanie jednego z kręgów.

W 1997 roku Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zaskarżyło artykuł 5 ustawy z 1996 roku do Trybunału Konstytucyjnego jako niezgodny z z kilkoma punktami Konstytucji RP. Wniosek odrzucono. W 2003 RPO próbował przekonać o zmianie rzeczonej ustawy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Bez skutku.

>>> Jak dbać o psa zimą? Czy ubierać psa w mróz? [PORADNIK]

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
SUMA SUMARUM

PANIE BERESZYŃSKI , CZY ZASTANOWIŁEŚ SIĘ CO MÓWISZ ! PRZEZ 19 DNI , JAK PIĘKNIE I POETYCKO NAZWANE 44 UCHYBIENIA !!!!!!!! LUDZIE , LUDZIE CZYTACIE 2,3 MANDATA NA DZIEŃ . TOŻ TO DOPIERO TRZEBA WAŁKONIĆ SIĘ ! TOĆ JEDNEGO TYLKO TEGO DNIA WYPISALIBYŚCIE 1000 !!!!!!!!!!!!!!! ZAŻĄDAM LIKWIDACJI STRAŻY MIEJSKIEJ ! KTOŚ WYLICZYŁ , ŻE PENSJA PLUS ZUS I INNE KOSZTA NA 1 STRAŻNIKA , TO ZA TO MOŻNA UTRZYMAĆ 3 PSY , KTÓRE PRZEKAZANE POLICJI BĘDĄ BARDZIEJ UŻYTECZNE !!!!!! WIDZIAŁAM TAKIE W AKCJI W KOŁOBRZEGU ! NO I JEST JESZCZE JEDNA RZECZ !!!!!! ŻULE I KIBOLE CHOCIAŻ BOJĄ SIĘ TYCH PSÓW !!!!!!! MOJE KOMÓRKI PRACUJĄ JESZCZE BARDZO DOBRZE PANIE BERESZYŃSKI RZECZNIKU ! NIE WCISKAJ PAN KITU , BO MÓZG OD TEGO LASUJE SIĘ . LUDZIE CIERPIĄ , A MY WSZYSCY PONOSIMY KOSZTY ICH LECZENIA Z FUNDUSZY NFZ ! OJ , NIE UCHODZI , NIE UCHODZI , JAK MAWIAŁ BOHATER HRABIEGO FREDRY !!!!!!! POZDRÓW PAN ODE MNIE I MIESZKAŃCÓW BYDGOSZCZY SWOJEGO PRYNCYPAŁA RAFAŁA BRUSKIEGO , Z BOŻEJ ŁASKI PREZYDENTA TEGO MIASTA !!!!!!!!!!!!!!!!!

S
SUMA SUMARUM

MIŁA PANI DOROTKO , CZY NIE LEPIEJ WYPIĆ W DOMCIU , W PAPUŃCIACH , Z WYCIĄGNIĘTYMI NÓŻECZKAMI , KULTURALNIE A NIE TAK JAK JAKIŚ ŻUL !!!!!! OWSZEM POPIERAM , ALE W PARKU NA ŁAWECZCE I TEŻ O TO WALCZĘ ! JEDNAK PAN STANISŁAW I INNI MAJĄ PROBLEM ! NO A KOSMICZNY PROBLEM NIE DO ROZWIĄZANIA MA KOCHANA STRAŻ " NASZEGO UMIŁOWANEGO I NAJUKOCHAŃSZEGO " PREZYDENTA BRUSKIEGO !!!!!!! WSPANIAŁĄ ELOKWENCJĄ KILKA DNI TEMU POCHWALIŁ SIĘ IMĆ RZECZNIK " NASZEJ" STRAŻY !!!!!! ŻEBY WIELCE PAŃSTWO W MUNDURACH ZAKASAŁO RĘKAWY I SPRAWDZAŁO STAN CHODNIKÓW , TO ON PROSI NAS UNIŻENIE BYŚMY ZA NICH GANIALI I DZWONILI DO NICH ! PANIE LEŃ A TO CAŁY CZAS SIEDZICIE Z TYŁKAMI NA POSTERUNKACH , CZY ŚCIGACIE BIEDNE STARUSZKI I EMERYTÓW ZE SWOIMI PIESECZKAMI ! CHODZICIE I PATRZYCIE , CZY ABY JAKOWY BOBEK NIE ZOSTAŁ . TOĆ MIASTO OD WIELU LAT NIE WYSYPAŁO ANI GRAMA NAWOZU NA TRAWNIKI ! PRZEPRASZAM WYSYPAŁO PRZED RATUSZEM I URZĘDEM MIEJSKIM ! SORKI PANIE STANISŁAWIE , ALE CZARCIO PONIOSŁO MNIE NA TYCH CZARNYCH !

D
Dorota

Mało tego, jeżeli - np. w czasie odśnieżania tego "swojego" chodnika lub w innych okolicznościach - będziemy pili np. piwo, możemy zostać ukarani za picie alkoholu w miejscu publicznym. Taka ciekawostka.

K
KRIS

PROPONUJĘ ZAJĄĆ SIĘ CHODNIKAMI NA WYSPIE MŁYŃSKIEJ ORAZ WZDŁUŻ BRDY PRZY OPERZE
. PRZY OKAZJI WOŚP MOŻNA BYŁO SOBIE NOGI POŁAMAĆ. CZYSTE LODOWISKO!!!!!!!!

S
SUMA SUMARUM

PANIE POŚLE RULEWSKI !!!!!! CZAS PRZESTAĆ ZAJMOWAĆ SIĘ STALE MŁODZIUTKĄ ŻONĄ ! DYĆ POWIADAJĄ , ŻE JEST NADER ATRAKCYJNA ! GDYBY NAWET TYLE DZIECIAKÓW CO MASZ TO JUŻ STARCZY ! JA WIEM , ŻE W PANA WIEKU JESZCZE MOŻNA ! ZNAŁAM STRÓŻA W MAGAZYNIE I MŁODĄ MAGAZYNIERKĘ 25 LAT ! DORWALI SIĘ DO SIEBIE I ZMAJSTROWALI ! JEDNAK PRACA CZEKA !!!! TAK, TAK, TAK WIEM PAN ZARAZ POWIE , ŻEM JA POSEŁ RP , ŻE TO NIE MOJE PODWÓRKO TYLKO RADNYCH , ALE MASZ PAN BUBEL PRAWNY I PRACUJ ! PRACUJ , BO NIGDY NIE WIADOMO ILE BOZIA DA ŻYCIA ! POWODZENIA ! Z FLISACKIEJ DALEKO NA ŚREDNĄ NIE MA ! MAM LEPSZĄ ORIENTACJĘ W TERENIE NIŻ TEN POŻAL SIĘ BOŻE DZIENNIKARZ , CO TO NIE WIE , GDZIE BAŁTYCKA A RONDO FORDOŃSKIE ! JA TAM BYŁAM AKURAT POD OKNEM JAK PANA BILI ! DYĆ PRZECIEŻ AŻ TAK NIE BOLAŁO !

S
SUMA SUMARUM

USTAWA
z dnia 13 września 1996 r.
o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ART.5 UST.1 PUNKT 4)uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych;JAK NIC BUBEL PRAWNY ! OWSZEM ODŚNIEŻAĆ TRZEBA , ALE ... . MIASTOM, GMINOM , PAŃSTWU PŁACIMY PODATKI ! NIESTETY MOŻNA UCZEPIĆ SIĘ TEGO , ŻE NA TYM CHODNIKU PARKUJĄ SAMOCHODY LUB MIASTO POBIERA OPŁATY !!!! MOŚCI POSŁOWIE MOŻE TRZEBA ZABRAĆ SIĘ DO PRACY ZAMIAST KRZANIĆ NP. ŻE BELZEBUB BYŁ KRÓLEM PROROKIEM MOŚCI PANIE MYRCHA !!!! WIELU MUSI WRÓCIĆ DO SZKOŁY OJ ! NIE LUBIAŁO SIĘ KRÓLOWEJ NAUK MATEMATYKI ! PRZYPOMNĘ NIEKTÓRYM ZBIORY !!!! MOŻNA MIEĆ DWIE POSESJE Z TAKIMI SAMYMI DOMAMI I POWIERZCHNIĄ GRUNTU , ALE W ZALEŻNOŚCI OD UWARUNKOWAŃ JEDEN BĘDZIE SPRZĄTAŁ CHODNIK O POWIERZCHNI NP.20 M2 A DRUGI NIESZCZĘŚNIK PAN STANISŁAW AŻ 300M2. TOĆ TO PARANOJA !!!!!!!! TRZEBA I TO SZYBKO WPROWADZIĆ DOPŁATY Z PODATKÓW PROPORCJONALNIE DLA TYCH , KTÓRZY MAJĄ DUŻE POWIERZNIE I NIE BYŁOBY RABANU !!!!!

S
Stach

Zgadzam się z Panem w 100%. Chodnik nie jest Pana własnością a musi Pan o niego dbać , jednak gdyby Pan chciał ten chodnik wykorzystać do własnych celów to musiałby za to płacić gdyż nie jest jego właścicielem . Złodziejstwo w imię prawa - wymyślone i przyklepane przez bandę nieudaczników i kretynów .

Dodaj ogłoszenie