https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanie zbiorowo potępili agresję amerykańską w Korei [Kalendarium bydgoskie 14.07]

Krzysztof Błażejewski
Archiwum "Expressu"
Przygotowaliśmy zbiór wydarzeń, które miały miejsce 14 lipca i na stałe zapisały się w historii Bydgoszczy. Sprawdźcie, co działo się 14.07 [KALENDARIUM BYDGOSKIE 14 LIPCA, BYDGOSZCZ 14.07].

14 lipca 1921 roku rozpoczął się pierwszy turniej zapaśniczy w ogrodzie Patzera przy ul. Św. Trójcy w Bydgoszczy. W międzywojniu turnieje te były organizowane praktycznie corocznie i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem bydgoszczan. Startowali w nich czołowi atleci polscy i europejscy.

14 lipca 1946 roku otwarta została na terenie parku Kazimierza Wielkiego i ul. Konarskiego Pomorska Wystawa Przemysłu, Rzemiosła i Handlu, w której udział wzięło ponad tysiąc wystawców. Oficjalnego otwarcia dokonał o godz. 15 minister przemysłu, Hilary Minc, przecinając wstęgę w głównym wejściu od strony pl. Wolności. Tylko w tym dniu przez teren wystawowy przewinęło się 13 tys. zwiedzających. Wystawa czynna była do 15 września.

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

14 lipca 1950 roku odbył się wielki wiec na Starym Rynku potępiający imperialistyczną agresję amerykańską w Korei. Według oficjalnych danych przyjść na wiec miało 60 tys. bydgoszczan.

14 lipca 1953 roku wieczorem do Bydgoszczy dotarła sztafeta festiwalowa sześciu krajów zachodniej Europy zmierzająca do Bukaresztu na światowy festiwal młodzieży i studentów. Po wiecu i wzięciu udziału w zabawie na Nowym Rynku późnym wieczorem sztafeta udała się w drogę do Warszawy.

14 lipca 1958 roku uruchomiono w Bydgoszczy barakowóz, który służył jako obwoźny punkt skupu opakowań szklanych. Ich brak powodował przestoje w produkcji. Barakowóz objeżdżał kolejno bydgoskie osiedla.

14 lipca 1973 roku Piosenkarz i solista grupy „Czerwono Czarnych” Jacek Lech w porozumieniu z Estradą Bydgoską rozpoczął codzienne koncerty i dansingi dla młodzieży w hali „Torbydu”.

Bydgoscy mistrzowie parkowania [ZDJĘCIA]

14 lipca 1979 roku w amfiteatrze Zawiszy wystąpił znany i bardzo wówczas popularny rockowy zespół SBB w nowym, powiększonym składzie z udziałem amerykańskiego pianisty Boba Lennoxa i polskiego gitarzysty Sławomira Piwowara. Bydgoski koncert był rejestrowany przez firmę „Wifon”, która niebawem wypuściła na rynek kasetę z nagraniem tego występu.

14 lipca 1984 roku w Bydgoszczy rozpoczął się z udziałem gości zagranicznych dwudniowy zjazd krajowy chrześcijan, wyznawców Kościoła Dnia Sobotniego, tzw. baptystów.

Najdziwniejsze nazwy miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem [lis...

14 lipca 1995 roku podczas pobytu w Czechach (jechał po motocykle do Diviżova) na zawał serca zmarł wieloletni trener i współtwórca sukcesów żużlowej Polonii, Ryszard Nieścieruk. Pochodził z Gorzowa, nigdy nie jeździł na żużlu, ale jako pierwszy w kraju zdobył tytuł magistra, pisząc pracę poświęconą sportowi żużlowemu. Był trenerem w Grudziądzu, Bydgoszczy i Wrocławiu.

14 lipca 2009 roku w Czerwonym Spichrzu na Wyspie Młyńskiej odbyło się ogłoszenie wyników konkursu na zabudowę zachodniej pierzei Starego Rynku połączone z otwarciem wystawy prac. Pierwszą nagrodę otrzymała praca bydgoskiego zespołu GM Architekci odtwarzająca boczne budynki pierzei z pustą, przeszkloną przestrzenią po byłym kościele jezuitów.

Zwiedzanie Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski