Kurs poprowadzili doświadczeni instruktorzy pierwszej pomocy z Polskiego Czerwonego Krzyża w Bydgoszczy.
- Szkolenie miało w dużej mierze charakter praktyczny i kończyło się wydaniem zaświadczenia o jego ukończeniu - mówi Magdalena Michułka-Kuraś, szefowa Grupy Ratownictwa Medycznego PCK w Bydgoszczy. - Każdy instruktor najpierw poprowadził pokaz wraz z omówieniem, a potem uczestnicy przeszli do ćwiczeń praktycznych. Wykonywali je, oczywiście, pod okiem naszych instruktorów, którzy udzielali im cennych wskazówek.
Szkolenie z pierwszej pomocy. Co dowiedzieli się uczestnicy?
W czasie kursu poruszano takie tematy, jak: resuscytacja krążeniowo-oddechowa osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia czy opatrywanie ran i krwotoków. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się też, jak postępować z osobą nieprzytomną oraz co zrobić w razie zadławienia.
Ponadto mogli też zobaczyć, jak działa zewnętrzny defibrylator półautomatyczny AED. Warto wiedzieć, że w 85 proc. przypadków w razie nagłego zatrzymania krążenia, serce wpada w rytm migotania komór, dlatego jeśli AED jest pod ręką, to jego użycie jest priorytetem. Czasem wystarczy jeden impuls elektryczny, by pobudzić pracę serca i przywrócić oddech. AED sam rozpoznaje rytm serca i poinstruuje nas, co mamy robić.
Dwie w pełni wyposażone apteczki trafiły do SP nr 19
Udział w szkoleniu, które zorganizowano w SP nr 19, był dla mieszkańców bezpłatny. Zadanie zostało sfinansowane ze środków Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
- W kursie mogły wziąć udział osoby już od 10. roku życia - mówi Magdalena Michułka-Kuraś. - Tak naprawdę dzieci od przedszkola powinny uczyć się podstaw pierwszej pomocy, znać numer alarmowy 112, bo to wiedza bardzo przydatna w życiu.
Dodajmy, że szkoła przy ul. Kaplicznej, która gościła uczestników tego szkolenia, otrzymała w podziękowaniu dwie w pełni wyposażone apteczki, które będą służyć dzieciom np. podczas szkolnych wycieczek.
