Decyzja o utworzeniu takiego centrum to odpowiedź na postulat bydgoskich środowisk kulturalnych związanych z teatrem alternatywnym, które do tej pory nie miały się na stałe gdzie podziać.
Teatry alternatywne, edukacja i działania społeczne
- Gimnazjum nr 24 przy ul. Kościuszki 37 po wygaśnięciu szkoły zyska nowe funkcje - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Rafała Bruskiego. - Centrum Teatrów Alternatywnych i Edukacji Kulturowej stanie się miejscem, w którym będzie działało studio BBB - Bydgoszcz Black Box.
Zobacz także: Remont Teatru Kameralnego. Budynek zniknął, wzniosą nowy [zdjęcia, wizualizacje]
To inicjatywa bydgoskich grup teatralnych. Chodziło o to, by znaleźć i urządzić przestrzeń dla bydgoskich teatrów alternatywnych, formalnych i nieformalnych grup artystycznych, które dodatkowo realizują cele edukacyjne i społeczne. - W studio miejsce dla siebie znajdą między innymi Stowarzyszenie Teatralne Juvenkracja, Teatr Pantomimy DAR, Teatr ALELALE, Chór Czarnego Karła, Arle Teatr i Teatr niebopiekło - wymienia rzeczniczka. - W Centrum będzie także działało przedszkole o profilu artystycznym oraz przestrzeń dla działań społecznych i artystycznych skierowanych do mieszkańców Bocianowa. W planach jest również utworzenie tzw. ogrodu społecznego oraz zagospodarowanie przestrzeni na plenerowe prezentacje działań kulturalnych.
Scena, garderoby, magazyny i sale prób
Kiedy to wszystko ma szansę zacząć się dziać? - Prace koncepcyjne rozpoczną się już w styczniu nadchodzącego roku - mówi Stachowiak. - Zagospodarowany zostanie cały obiekt wraz z otoczeniem, sala gimnastyczna zostanie przekształcona w czynną przestrzeń sceniczną - tzw. black box, służący prezentacji różnorodnych form scenicznych z mobilną widownią na około 150 miejsc, z garderobami dla artystów oraz pomieszczeniami magazynowy-mi dla sprzętu technicznego i scenografii. Sale klasowe zaadaptowane zostaną natomiast na sale prób, spotkań warsztatowych itp. - kończy.
Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata.
