Zobacz wideo: Bydgoszcz. Centrum Edukacyjno-Społeczne na Okolu gotowe
Nowe archiwum powstać ma na Skrzetusku, po północnej stronie ul. M. Karłowicza (naprzeciwko Zespołu Szkół Elektronicznych). W poprzednich latach sporządzono koncepcję nowego gmachu oraz dokumentację projektową (projekt zaktualizowany został w 2020 roku).
- Żelbetowy gmach liczyć ma 4 kondygnacje nadziemne. Obiekt będzie składał się z dwóch części. W poziome parteru zaprojektowano garaż wielostanowiskowy – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Innowacyjność projektu polega na tym, że pozwoli realizować inwestycję z wykorzystaniem elementów prefabrykowanych (gotowych belek, słupów). We wnętrzach gmachu znajdą się pomieszczenie czytelni, sala konferencyjna i wystawiennicza, pokoje pracy archiwistów oraz biura.
To Cię może też zainteresować
Największą część zajmą magazyny( niedostępne dla postronnych) wraz z pomieszczeniami technicznymi. Dopuszczona projektowo jest możliwość rozbudowy gmachu o dodatkową powierzchnię nad garażem. Główne wejście do budynku, prowadzące do przestronnego holu, zlokalizowane będzie od ul. Karłowicza. W zakres zamówienia inwestorskiego wchodzą również: komory dezynfekcji archiwaliów, stałe zabudowania meblowe, wyposażenie łazienek, sali konferencyjnej.
Bydgoskie archiwum scalone
Nowy gmach ma zapewnić przechowywanie 30 tysięcy metrów bieżących akt. Pozwoli to na przeniesienie i pomieszczenie wszystkich zasobów z istniejących już magazynów i skoncentrowania ich wszystkich w jednym miejscu. Dotychczas magazyny zlokalizowane są w kilku miejscach w Bydgoszczy. W nowej siedzibie znajdą się także cyfrowe zasoby instytucji. Obecnie Archiwum Państwowe jest na etapie wyboru wykonawcy gmachu. Firmy zainteresowane jego realizacją wyceniły wartość prac na kwoty od 49 do 63 mln zł. Wstępne założenie zakładają, że inwestycja powinna być ukończona w 2023 roku.
- Warto podkreślić, że w ubiegłym roku, dzięki inicjatywie stowarzyszenia MODrzew, przesadzone zostały niewielkie drzewa (samosiejki) kolidujące z inwestycją. Roślinny materiał przygarnęli do swoich ogrodów mieszkańcy – przypominają służby prasowe ratusza.
Gmach archiwum w liczbach:
- szerokość - 35,90 m
- długość - 58,50 m
- wysokość - 16,50 m
- liczba kondygnacji nadziemnych : 4
- powierzchnia użytkowa - 7 525 m2
