Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz, urocze miejsce, które wyznacza trendy przed Oscarami…

Ewa Czarnowska - Woźniak
Jeden z portretów Lindy McCartney - Jimmy Hendrix
Jeden z portretów Lindy McCartney - Jimmy Hendrix Fot. ©1968 Paul McCartney / Fotograf: Linda McCartney
Pomiędzy licznymi konkursami (w tym głównym, o Złotą Żabę), imprezami towarzyszącymi i towarzyskimi, wokół Camerimage toczą się twarde negocjacje biznesowe. Niestety, nie ma dziś sztuki bez wielkich pieniędzy.

25., jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, rozpocznie się w Bydgoszczy 11. listopada, tradycyjnie potrwa tydzień. Co już wiadomo o jego tegorocznym przebiegu i gwiazdach?

Nagrody i wystawy
Zwyczajowo, kilka tygodni przed inauguracją festiwalu, podawane są nazwiska tuzów kinematografii, którzy otrzymują w Bydgoszczy nagrody za całokształt twórczości. - Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że tegorocznym laureatem Nagrody Camerimage za Całokształt Twórczości dla Reżysera będzie australijski filmowiec Phillip Noyce - informują organizatorzy. Reżyser „Czasu patriotów” z Harrisonem Fordem, „Martwej ciszy” z Nicole Kidman czy „Salt” z Angeliną Jolie, osobiście odbierze nagrodę w Bydgoszczy

Co zaś łączy „Carrie”, „Gwiezdne wojny: Część IV – Nową nadzieję”, „Footloose”, „Upadek”, „Mission: Impossible” oraz „Raya”? Osoba montażysty, laureata Oscara, Paula Hirscha.

Ten współpracujący z największymi światowymi reżyserami filmowiec, również pojawi się w listopadzie w Bydgoszczy, by osobiście przyjąć Nagrodę Camerimage dla Montażysty ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. To oczywiście, tylko przykłady wielkich twórców, którzy honorowani będą w tym roku w Bydgoszczy.

Po raz kolejny Camerimage będzie gościć bowiem np. wybitnego Davida Lyncha, który weźmie udział w wernisażu wystawy „Silence and Dynamism”, zaplanowanym na 12. listopada w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Imprezy towarzyszące tradycyjnie przygotowywane są również u sąsiadów - to tam mieści się wszak Fundacja Tumult, organizator Camerimage, to tam przez pierwsze lata odbywał się festiwal. Bydgoszczanie też będą mieli swoją wielką, festiwalową wystawę - w Galerii Miejskiej bwa zobaczymy kolekcję fotografii Loli Garrido „W strumieniu czasu”, ze specjalną prezentacją prac Lindy McCartney (portret Jimmy’ego Hendriksa jej autorstwa pokazujemy obok). Wernisaż: 13.11. o godz. 18.

Łóżko dla studenta
Festiwal to także ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Między innymi dlatego, że na ten listopadowy tydzień Bydgoszcz staje się Mekką młodych filmowców z całego świata, a miejsca hotelowe zajęte są już znacznie wcześniej (i drożej) przez gości specjalnych, organizatorzy szukają dla nich bezpłatnych noclegów u bydgoszczan, którzy w zamian za tę gościnę pod szyldem „Homestay 2017”, mogą otrzymać karty wstępu warte 350 zł.

Termin zgłoszeń mija 16. bm. Dzień wcześniej kończy się przyjmowanie zgłoszeń do wolontariatu festiwalowego (rozmowy kwalifikacyjne dla wybranych osób, dyspozycyjnych i biegłych w języku angielskim, odbędą się 21. i 22. bm. ).

Ósmy, potem następne?
Wkrótce, o czym już informowaliśmy na naszych łamach, powinna zapaść decyzja o tym, co z przyszłością imprezy. Czy kolejne edycje również zaszczycą nasze miasto? - Rozmowy prezydenta i Marka Żydowicza trwają - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Rafała Bruskiego. #- Wszystko jest na dobrej drodze, żeby festiwal odbył się nad Brdą nie tylko w tym roku.
Podobny ton utrzymuje sam Marek Żydowicz, dyrektor Camerimage.

- Pan prezydent zadeklarował, że chce dalszej współpracy - mówi. - Ja także. Teraz czekamy na decyzję Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu w sprawie budowy czwartego kręgu Opery Nova.

Czwarty, zgodny zresztą z pierwotnym projektem obiektu i potrzebami gospodarza krąg jest też kluczowy, by festiwal mógł odbyć się zgodnie z założeniami organizatorów. W tej chwili brakuje na przykład miejsca, by zaprezentować wystawę najnowocześniejszych branżowych rozwiązań technologicznych. Czwarty krąg opery jest również kompromisem między możliwościami miasta a wyrażanymi wcześniej oczekiwaniami inwestycji specjalnego pałacu festiwalowego.

Kiedy zatem można się spodziewać jakichś wiążących decyzji? - Myślę, że dość szybko - odpowiada Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa, organu prowadzącego opery. - Czekamy na biznesplan tego przedsięwzięcia. Gdy będzie gotowy i zostanie zaakceptowany przez instytucje finansowe, wówczas niezwłocznie podpiszemy list intencyjny w sprawie budowy. Chcielibyśmy, by w jakiś sposób udało się to skorelować z podpisaniem umowy na kolejne lata organizacji Camerimage przez panów Bruskiego i Żydowicza.

Budowa obiektu, na który miałyby się zrzucić miasto i zarząd województwa, to blisko 42 mln zł. Niemal drugie tyle to kompletne wyposażenie czwartego kręgu.

Kilka tygodni temu, prestiżowy „Hollywood Reporter” zamieścił na swoich stronach obszerny materiał o festiwalu, poczesne miejsce przyznając też Bydgoszczy („urocze miejsce, będące miastem od XIV wieku”). O Camerimage napisano, że zawsze wyznacza trendy sezonu przed wręczeniem Oscarów...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!