Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022
- Stan wojenny jest w najnowszych dziejach polski wydarzeniem o znaczeniu nieprzemijającym. Im bardziej oddala się on w perspektywie historycznej, tym bardziej zależy nam, aby utrwalać jego pamięć, pamięć o ofiarach i upowszechniać ją w postrzeganiu przez młode pokolenie - stwierdził w piątek (3.12) wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau.
Ogólnopolska konferencja o stanie wojennym
Tegoroczne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zapowiadają się w Bydgoszczy, Toruniu i całym województwie kujawsko-pomorskim bogato. Zaczną się już 6 grudnia od ogólnopolskiej konferencji o nowym spojrzeniu na stan wojenny, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. 9 grudnia odbędzie się z kolei sesja naukowa "Stan wojenny w Polsce - przyczyny i konsekwencje", która organizowana jest przez wojewodę. Następnego dnia obchody będą też na skwerze Rydygiera w Chełmnie.
Odsłonięcie pomnika w Bydgoszczy
12 grudnia m.in. z udziałem Leszka Walczaka, przewodniczącego Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność", i Piotra Dudy, przewodniczącego związku, odbędzie się odsłonięcie pomnika przy kościele jezuitów w Bydgoszczy. Tego samego dnia wieczorem w centrum kongresowym na Jordankach w Toruniu będzie miało miejsce widowisko muzyczne pt. "Nocny patrol", a następnego dnia pod tablicami pamiątkowymi zakładów karnych w Potulicach i Fordonie zostaną złożone kwiaty.
14 grudnia to w bydgoskiej "samochodówce" dzień przedstawienia "Polskiej drogi do wolności".
"Solidarność" pracownicza i rolnicza - razem
- To tylko najważniejsze wydarzenia, ale imprez towarzyszących jest bardzo dużo - mówi Leszek Walczak, przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność". - Dla nas kluczowym elementem tych uroczystości jest odsłonięcie 12 grudnia pomnika, który został przez region bydgoski zainspirowany i wsparty środkami wszystkich, którzy mieli dobre serce. Będzie to pierwszy pomnik, który w województwie jest pomnikiem wspólnym, oddającym hołd bohaterom "Solidarności" pracowniczej i rolniczej. Jest też pierwszym takim pomnikiem w kraju. Chcemy imiennym i bezimiennym bohaterom ten pomnik poświęcić.
Dni otwarte w bydgoskim IPN
13 i 14 grudnia IPN organizuje dni otwarte w nowej siedzibie przy ul. Grudziądzkiej w Bydgoszczy. - Zapraszamy młodzież szkół bydgoskich i regionu przez te dwa dni na lekcje historii poświęcone stanowi wojennemu - mówi prof. dr hab. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku - Zorganizujemy także program specjalny w Telewizji Polskiej.
