Na terenie Bydgoszczy jest dwóch przewoźników: firma Mobilis, która obsługuje linie autobusowe nr: 51, 53, 55, 56, 58, 62, 67, 69, 73, 76, 85 oraz Miejskie Zakłady Komunikacyjne, które obsługują pozostałe linie autobusowe i linie tramwajowe.
Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy

Organizatorem transportu publicznego jest Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Pasażerów obowiązują zapisy następujących dokumentów: Regulamin przewozu osób i bagażu w publicznym transporcie zbiorowym w Bydgoszczy, Przepisy porządkowe dotyczące przewozu osób i bagażu w publicznym transporcie zbiorowym w Bydgoszczy, Podstawowe zasady przewozu bagażu i zwierząt.
Ogólne zapisy mówią, że pasażerom zabrania się:
- zanieczyszczania i zaśmiecania pojazdu,
- niszczenia wyposażenia pojazdu,
- spożywania artykułów żywnościowych mogących wyrządzić szkodę innym pasażerom lub zanieczyścić wnętrze pojazdu,
- grania na instrumentach muzycznych, korzystania z urządzeń emitujących dźwięki lub zakłócania w inny sposób spokoju w pojeździe,
- zachowań, które mogą narazić współpasażerów na szkody, obrażenia lub niewygodę,
- żebrania i prowadzenia handlu,
- kwestowania, nalepiania plakatów i ogłoszeń, rozrzucania i rozdawania ulotek oraz materiałów reklamowych bez zgody operatora lub organizatora,
- wykonywania innych czynności niedozwolonych w miejscach publicznych.
W pojeździe można, bez uiszczenia opłaty, przewozić rzeczy, psa oraz małe zwierzęta domowe, o ile nie utrudnia to przejścia, nie naraża współpasażerów na zanieczyszczenie odzieży lub inne niewygody, nie zasłania widoczności kierującemu pojazdem, ani nie stwarza innych zagrożeń. Pod tymi warunkami można przewozić: jedną rzecz nieprzekraczającą rozmiarów 90 x 75 x 40 (cm), lub 10 x 10 x 220 (cm) lub jeden przedmiot płaski o rozmiarach nie większych niż 100 x 90 (cm) oraz wózki dziecięce, wózki inwalidzkie, rowery, narty, sanki, deski snowboardowe, instrumenty muzyczne i sztalugi. Bagażu i zwierząt nie wolno umieszczać na miejscach przeznaczonych do siedzenia.
Co wolno, a czego nie wolno pasażerom w komunikacji miejskiej w Bydgoszczy? Szczegóły zamieszczamy w poniższej galerii