Zobacz wideo:Wyższa emerytura? To już ostatni moment na złożenie wniosku.
Od poniedziałku ratusz prowadzi nabór od poniedziałku, chętni powinni się pospieszyć, zgłosić się można tylko do 9 lutego. Kto może zostać rachmistrzem? Wymagania nie są wysokie – wystarczy mieć skończone 18 lat, być niekaranym, cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Ale trzeba też przejść szkolenie i zdać egzamin (online), co wydaje się największa przeszkodą do pokonania.
- Prowadzimy nabór 145 rachmistrzów i rezerwowej puli 40 osób. Na razie zgłosiło się do nas 40 osób – wyjaśnia Sylwia Kubiś, kierownik referatu rozliczeń finansowych i spraw administracyjnych w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Bydgoszczy
Co gdy chętnych będzie więcej niż miejsc? Rachmistrzami zostaną tylko osoby, które zdadzą egzamin i – odpowiadając na pytania – zrobią to najszybciej. - Z tego grona wybierzemy 145 osób, reszta będzie w rezerwie na wypadek różnych sytuacji, które w czasie spisu mogą wystąpić. Gdyby okazało się, teoretycznie, że będzie mniej osób chętnych do pracy niż miejsc, możliwe będzie rekrutowanie rachmistrzów spoza naszej gminy - informuje Sylwia Kubiś.
To Cię może też zainteresować
Co ważne, istnieje obowiązek poddania się spisowi co oznacza, że żadna osoba do której dodzwoni się rachmistrz, nie będzie mogła odmówić udostępnienia danych. Jeśli to zrobi, rachmistrz będzie musiał zgłosić ten fakt do urzędu i wtedy urzędnicy, jeszcze w rozmowie informacyjnej, będą przekonywać takiego mieszkańca do przekazania danych. Dalsza odmowa może zakończyć się nawet wizytą policji w domu, gdyby mieszkaniec nadal odmawiał przekazania informacji.
Więcej informacji o spisie powszechnym i zarobkach rachmistrzów spisowych w galerii.
