Studenci administracji i zarządzania z Francji przyjechali na zaproszenie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i spędzą u nas miesiąc. Do Bydgoszczy dotarli w czwartkowy wieczór i zamieszkali w akademiku przy ul. Ogińskiego. W piątek uczestniczyli w uroczystym otwarciu praktyk międzynarodowych w Bibliotece Uniwersyteckiej UKW.
Jedna z niewielu w Polsce
- Z Uniwersytetem Reunion współpracowaliśmy już w ramach programu Erasmus+, ale także w obszarze nauki. Teraz poszerzyliśmy tę współpracę o praktyki. Cieszymy się bardzo, bo jesteśmy jedną z nielicznych uczelni w Polsce, z którą Francuzi nawiązali taką współpracę - podkreśla dr Alicja Jagielska-Burduk, doradca rektora UKW ds. administracyjno-finansowych, która koordynuje przedsięwzięcie wspólnie z prof. Sławomirem Kaczmarkiem, prorektorem ds. nauki i współpracy z zagranicą, i Zespołem Biura Współpracy Międzynarodowej UKW.
Podczas miesięcznej wizyty w naszym mieście 12 studentów (10 - I roku i 2 - III roku administracji i zarządzania) w ramach praktyk poznawać będzie, jak funkcjonuje bydgoska uczelnia. - Praktyki odbywać się będą w dziale promocji, Biurze Upowszechniania Nauki, bibliotece uniwersyteckiej, dziale nauki, studium praktyk, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW, Biurze Współpracy Międzynarodowej, ale też International School of Bydgoszcz - wylicza dr Alicja Jagielska-Burduk.- Chcemy też przybliżyć im kulturę naszego kraju oraz regionu. Być może przy okazji nauczą się również podstawowych zwrotów w języku polskim - mówi dr Alicja Jagielska-Burduk. - Poza tym przygotowujemy dla nich wiele warsztatów, które poprowadzą pracownicy wydziału administracji i nauk społecznych. Dotyczyć będą komunikacji i negocjacji w administracji i biznesie, ale też etyki w biznesie oraz organizacji szkolnictwa wyższego w Polsce i Unii Europejskiej.
Na jeden dzień do Torunia
Studenci z Francji spotkają się też z przedstawicielami Urzędu Miasta Bydgoszczy. - W programie mamy zwiedzanie miasta. Chcemy im pokazać Wyspę Młyńską i Stary Rynek. Jedną z atrakcji będzie wizyta w Operze Nova, gdzie goście obejrzą „My Fair Lady”. Jeden dzień spędzą też w Toruniu.
Okazją do rozmów o współpracy między Uniwersytetem Reunion a UKW będzie wizyta w Bydgoszczy Dalili Bentaleb, koordynatorki programu Erasmus+ z tej francuskiej uczelni, która 10 lipca przyjedzie do naszego miasta. W kolejnym roku akademickim 2 studentów z Reunion planuje studiować w Bydgoszczy w ramach programu Erasmus+.
