Sukces jest tym większy, że inwestycyjne zestawienie miast stworzone zostało przez Bank Światowy.
[break]
Cztery kryteria
Eksperci banku oceniali, w jakich miastach najłatwiej prowadzi się działalność gospodarczą i porównywali te wyniki z innymi państwami. Ranking dla naszego kraju stworzono w oparciu o cztery kryteria: czas uzyskania pozwolenia na budowę, czas zakładania spółki, czas wpisu do ksiąg wieczystych, czas dochodzenia należności. Bydgoszcz wypadła najlepiej.
- Szczególną satysfakcję sprawia to, że pozycja Bydgoszczy wynika z bardzo sprawnej obsługi inwestorów przy wydawaniu pozwoleń na budowę - mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Na to mamy bezpośredni wpływ. Warto też przypomnieć, że byliśmy trzecim miastem w kraju, w którym działało jedno okienko przy rejestracji działalności gospodarczej. Staramy się też tworzyć bardzo dobry klimat dla inwestorów zewnętrznych. Nie tylko wskazujemy optymalne lokalizacje, ale uwzględniamy oczekiwania inwestorów, planując rozwój infrastruktury.
Park się rozszerzy?
Przedstawiciele władz podkreślają, że pozycja Bydgoszczy jest wynikiem działań prowadzonych przez lata. Z myślą o sprawnej obsłudze procesu inwestycyjnego oraz wsparciu przedsiębiorców powstała Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego. By zaoferować najlepsze nieruchomości do tworzenia nowych firm, miasto zmodernizowało infrastrukturę Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Obecnie trwają rozmowy na temat przejęcia przez BPPT kolejnych terenów pod inwestycje.
To nie koniec dobrych wiadomości. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec kwietnia bezrobocie w Bydgoszczy wynosiło 6,9 proc., znalazło się więc na poziomie niewidzianym od początku kryzysu.
Drogi jak powietrze
- Z jednej strony to, że zostaliśmy zauważeni, bardzo cieszy - mówi Mirosław Ślachciak, prezes Pracodawców Pomorza i Kujaw, organizacji zrzeszającej lokalny biznes. - Z drugiej: trochę szkoda, że do tej pory nie udało się ściągnąć do miasta firmy o znaczeniu światowym, która pobudziłaby lokalny biznes, choćby jako kooperantów. Mam nadzieję, że ten ranking nam w tym pomoże. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko zależy od władz lokalnych czy regionalnych, bo przy dużych inwestycjach często decydujące znaczenie ma pomoc rządu, a tego w Bydgoszczy brak. Podobnie jak dobrej komunikacji, która dla biznesu jest kluczowa. Jak powietrza potrzebujemy budowy dróg S5 i S10. Wtedy będzie łatwiej.
