Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz pamięta o 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

MaG
Filip Kowalkowski/Archwium
42 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., na całym terytorium Polski komunistyczne władze wprowadziły stan wojenny. W Bydgoszczy nie zabraknie uroczystości związanych z tą datą.

Stan wojenny trwał blisko dwa lata. Został zniesiony dokładnie 22 lipca 1983.

W środę w samo południe w Sali im. Bydgoskiego Marca 1981 roku, Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy rozpocznie się konferencja pt. „Młodzi wobec stanu wojennego – spotkanie pokoleń”. Przy okazji nastąpi uroczyste wręczenie „Medali Solidarności – Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego”.

O godz. 17.45 złożone zostaną wiązanki kwiatów pod pomnikiem bohaterów „Solidarności” robotniczej i rolniczej (Plac Kościeleckich w Bydgoszczy).

Kwadrans później (godzina 18.00) w kościele pw. św. Andrzeja Boboli na Placu Kościeleckich odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny.

Na regionalne obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zapraszają: Zarząd Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze” w Bydgoszczy, Stowarzyszenie Idee Solidarności 1981-89 oraz Stowarzyszenie Osób Internowanych „CHEŁMINIACY 1982”.

Uroczystości w regionie zainaugurowano już we wtorek, 12 grudnia w Chełmnie. O godz. 11.00 złożono tam kwiaty pod pomnikiem Wdzięczności i Solidarności. O ofiarach stanu wojennego pamiętać też dziś będą m.in. w Toruniu, Włocławku, Chełmży i Potulicach.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w akcji społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. 13 grudnia, zapalając w oknie świecę, wyrażamy solidarność z ofiarami stanu wojennego. Można również zapalić wirtualną świecę na stronie internetowej swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

Kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera