Zielonych terenów w centrum Bydgoszczy sto lat temu nie brakowało. Mieliśmy swój „Central Park” w postaci terenów zielonych wokół Starego Kanału, ale i liczne parki nad Brdą oraz na południowej skarpie miasta.
Jednym z najbardziej popularnych terenów zielonych wśród bydgoszczan był Ogród Jagiełły, który przetrwał do dziś, położony przy ul. Jagiellońskiej. Wytyczony został w 1844 roku i dochodził do samej Brdy, później, po przebudowie, został zmniejszony.
Trejażowe wejście
Zaniedbany w pierwszym okresie po powrocie Bydgoszczy do Polski, Ogród Jagiełły doczekał się gruntownej przebudowy w latach 1929-30. Od strony ruchliwej już wówczas ulicy Jagiellońskiej zbudowano ogrodzenie z kamieni oraz efektowne, trejażowe wejście. Główną atrakcją była ustawiona w środku parku duża fontanna z brodzikiem. Parkowi nadano formę ogrodu różanego i posadzono w nim mnóstwo drzew tak, że z czasem jego wnętrze przestało być widoczne dla przejeżdżających ulicą.
Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]
Był to wówczas trzeci taki obiekt, po parku przed Łaźnią Miejską na Szwederowie i Ogrodzie Botanicznym przy pl. Weyssenhoffa, świadomie zaplanowany jako miejsce zabaw i ochłody w czasie upalnych letnich dni. Przy jego budowie pracowało wielu bezrobotnych dotąd bydgoszczan, których właśnie w tym celu zatrudniono.
Igraszki tysięcy
„Od chwili otwarcia park Jagiełły stał się najruchliwszym punktem w mieście” - pisała „Gazeta Bydgoska”. „Wśród zieleni gazonów igrają co dzień setki, bodaj tysiące dzieci szukające ochłody w obszernym basenie i pod wodotryskiem”.
Do kolejnej zmiany na terenie parku doszło w latach 1972-74, kiedy w jego południowej części wybudowano Dom Technika NOT, a we wschodniej biurowiec, w którym swego czasu mieścił się Komitet Miejski PZPR.
Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]
Polub "Express" na Facebooku