Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz może przejąć wystawę Muzeum Techniki i Przemysłu NOT

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Dysponujące ogromną powierzchnią młyny rothera mogłyby pomieścić setki warszawskich eksponatów
Dysponujące ogromną powierzchnią młyny rothera mogłyby pomieścić setki warszawskich eksponatów Filip Kowalkowski
Bydgoszcz jest bliżej przejęcia Muzeum Nauki i Techniki NOT z Warszawy, ale na ostateczne porozumienie trzeba jeszcze poczekać do końca września.

Bydgoszcz od dłuższego czasu wysyła sygnały, że jest zainteresowana przejęciem wystawy Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, która prezentowana jest w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.

Od 1 tycznia muzeum zostało pozbawione środków na prowadzenie działalności. Nie płaci na czas czynszu, a zobowiązania wobec PKiN sięgają ponad 700 tysięcy złotych, wobec czego wypowiedziano mu umowę najmu pomieszczeń, w których funkcjonuje od ponad 60 lat. Zaplanowano je bowiem już na etapie budowy Pałacu Kultury i Nauki. Historia nie ma jednak znaczenia - z końcem września muzeum musi się wyprowadzić. Do przejęcia będzie około 15 tysięcy eksponatów, z których część to unikaty w skali światowej. Przynajmniej niektóre mogłyby trafić do Bydgoszczy.

Projekt listu intencyjnego w tej sprawie wysłano do warszawskiej NOT, nadeszła już odpowiedź korygująca pewne punkty porozumienia, co oznacza, że jest zainteresowanie współpracą ze strony muzeum techniki.

Bydgoszcz zapłaci za wystawę

Wiadomo już, że miasto Bydgoszcz pokryje koszty transportu i ekspozycji zbiorów w Młynach Rothera. Miasto przygotuje również miejsce do odpowiedniej ekspozycji zasobów muzeum. MTiP NOT będzie współpracować z miastem w zakresie jej przygotowania. Bydgoszcz będzie mogła liczyć na specjalistyczne konsultacje tak, by przygotować interaktywną prezentację wybranych zbiorów.

Za merytoryczną współpracę z NOT odpowiadać ma Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, które realizować będzie wszystkie przedsięwzięcia naukowo-badawcze, edukacyjne i wystawiennicze.

- Proponujemy współpracę przy organizacji ekspozycji. Możemy również przejąć część zbiorów. Przesłaliśmy projekt listu intencyjnego w tej sprawie. Zbyt wcześnie na wskazywanie konkretów - zastrzega Anna Strzelczyk-Frydrych z zespołu obsługi mediów bydgoskiego ratusza.

Akcja społeczna ratowania MNiT

NOT jeszcze walczy o utrzymanie muzeum i kolekcji, organizując akcję wsparcia dla swojej placówki.
- Pomimo, iż z wielu stron otrzymujemy głosy wsparcia lub nawet zbulwersowania z powodu powstałej sytuacji, znaleźliśmy się w okolicznościach, w których do 30 września musimy opuścić aktualną siedzibę. Będzie to jednoznaczne z likwidacją Muzeum i rozproszeniem kolekcji, której z pewnością nie da się zgromadzić ponownie, a Polska będzie jedynym krajem w Europie, którego stolica nie posiada Narodowego Muzeum Techniki - czytamy na stronie muzeum.

Bydgoskie zabytki techniki

Wiadomo, że Bydgoszcz najbardziej zainteresowana byłaby eksponatami, które w jakiś sposób wiążą się z historią przemysłową miasta i znanymi bydgoszczanami. W muzeum znaleźć można wiele takich przedmiotów. Jest między innymi wystawa o niemieckiej maszynie szyfrującej Enigma, wraz z informacjami o złamaniu tego szyfru przez polskich matematyków. Ciekawa wydaje się być również wystawa o zabytkowych bicyklach i welocypedach z XIX wieku, a także ekspozycja dotycząca zarysu historii lotnictwa, baloniarstwa i szybownictwa (w Pałacu Kultury i Nauki obejrzeć można m. in. oryginalną i bezcenną lotnię Otto Lilientala z 1894 roku). Są też liczne modele lokomotyw, statków, okrętów oraz samolotów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!